Češi jen v červenci nasekali u bank dluhy za devět miliard. Peníze potřebují hlavně na bydlení

Dluhy českých domácností vůči bankám v červenci stouply proti červnu téměř o 9,1 miliardy na 1,483 bilionu korun. Proti loňsku byly vyšší o 113,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnila Česká národní banka. Ve srovnání s červnem i loňským červencem se zvýšila také zadluženost firem. Nefinanční podniky na konci minulého měsíce dlužily bankám skoro 1,033 bilionu korun, tedy zhruba o 10,2 miliardy více než v červnu.

Lidé si nejvíce půjčují na bydlení, takové půjčky tvoří 75 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých domácnostem. V červenci to bylo 1,108 bilionu korun. Ve spotřebitelských úvěrech domácnosti dlužily 226 miliard korun.

Politické zemětřesení: 15 volebních důsledků, které zásadně promění Česko. Komentář V. Dostála

„Přibližně od poloviny roku 2013 dochází k mírnému trvalému poklesu podílu úvěrů se selháním,“ uvedla ČNB. V červenci činil podíl nesplácených úvěrů domácnostem na celku 2,7 procenta, před čtyřmi lety to bylo 5,1 procenta.

U firem mají nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. S objemem 563 miliard korun to v červenci bylo 55 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům. Podíl nesplácených firemních úvěrů podle centrální banky pozvolna klesá od konce roku 2010. V červenci takových bylo 4,5 procenta úvěrů podnikům, v prosinci 2010 byl podíl na devíti procentech.

REPORTÁŽ: Sídliště dlužníků. Exekuci čelí pětina Chomutova, i kvůli celebritám v reklamách

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

SDÍLET
sinfin.digital