Češi mají nejradši Obamu a Zemana. Merkelová u nich propadla, ukazuje průzkum

Centrum pro výzkum veřejného mínění v prosinci zjišťovalo, jak si u Čechů vedou světoví státníci. Podle aktuálně zveřejněných dat lidé nejvíc důvěřují exprezidentovi USA Baracku Obamovi a v těsně za ním je prezident Česka Miloš Zeman. První jmenovaný má podporu 56 % dotázaných, druhý 52 %. Nezanedbatelné číslo (42 %) Zemanovi ale výslovně nedůvěřuje. V souvislosti s migrační krizí se hluboce propadla důvěra v německou kancléřku Angelu Merkelovou. 

Angela Merkelová, kterou mělo od roku 2008 v oblibě stabilně víc než 40 procent Čechů, dosáhla s 55 procenty největší důvěry v dubnu roku 2014. V souvislosti s migrační krizí však její popularita u české veřejnosti začala strmě klesat a podle prosincového průzkumu jí věří pouze 16 procent Čechů. Naopak 74 procent jí nemůže přijít na jméno.

Nejpopulárnější ministři? Andrej Babiš si drží první místo, Chvojku a Ludvíka lidi neznají

Vysokou oblibou se nemůžou pochlubit ani politici, jako je nová britská premiérka Theresa Mayová (13 %), německý prezident Joachim Gauck (10 %), polský prezident Andrzej Duda (8 %) nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (8 %). Na rozdíl od Merkelové, která má velký tábor odpůrců, je u těchto vysoce postavených politiků problém spíše v tom, že je Češi vůbec neznají.

Po německé kancléřce je podle CVVM nejhůře hodnoceným politikem ruský prezident Vladimir Putin. Odpověď „spíše nedůvěřuji“ v jeho případě zvolilo 64 procent Čechů, podporu má naopak u 23 procent lidí.

Trump získává klíčového ministra. Senát schválil bývalého šéfa ropného Exxonu do čela diplomacie

S 56 procenty byl neoblíbenějším politikem Barack Obama, jeho nástupce Donald Trump měl na rozdíl od něj podporu 30 procent Čechů. Nutno podotknout, že průzkum probíhal v prosinci, tedy dlouho před tím, než se Trump chopil úřadu a udělal sérii kontroverzních kroků, za které čelí kritice, ale které mu taky přinášejí silnou podporu části veřejnosti. 

Výrazně lepší výsledky nezaznamenala ale ani Trumpova demokratická sokyně z prezidentských voleb – Hillary Clintonové v Česku důvěřuje celkem 34 procent lidí. Podobně je na tom slovenský prezident Andrej Kiska, který si získal přízeň 32 procent Čechů. O deset procentních bodů je na tom lépe tamní premiér Robert Fico, který je se 42 procenty třetím nejoblíbenějším politikem u české populace.

SDÍLET
sinfin.digital