Češi mají nejradši Obamu a Zemana. Merkelová u nich propadla, ukazuje průzkum

Eliška Kubátová

01. 02. 2017 • 22:37

Centrum pro výzkum veřejného mínění v prosinci zjišťovalo, jak si u Čechů vedou světoví státníci. Podle aktuálně zveřejněných dat lidé nejvíc důvěřují exprezidentovi USA Baracku Obamovi a v těsně za ním je prezident Česka Miloš Zeman. První jmenovaný má podporu 56 % dotázaných, druhý 52 %. Nezanedbatelné číslo (42 %) Zemanovi ale výslovně nedůvěřuje. V souvislosti s migrační krizí se hluboce propadla důvěra v německou kancléřku Angelu Merkelovou. 

Angela Merkelová, kterou mělo od roku 2008 v oblibě stabilně víc než 40 procent Čechů, dosáhla s 55 procenty největší důvěry v dubnu roku 2014. V souvislosti s migrační krizí však její popularita u české veřejnosti začala strmě klesat a podle prosincového průzkumu jí věří pouze 16 procent Čechů. Naopak 74 procent jí nemůže přijít na jméno.

Vysokou oblibou se nemůžou pochlubit ani politici, jako je nová britská premiérka Theresa Mayová (13 %), německý prezident Joachim Gauck (10 %), polský prezident Andrzej Duda (8 %) nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (8 %). Na rozdíl od Merkelové, která má velký tábor odpůrců, je u těchto vysoce postavených politiků problém spíše v tom, že je Češi vůbec neznají.

Po německé kancléřce je podle CVVM nejhůře hodnoceným politikem ruský prezident Vladimir Putin. Odpověď „spíše nedůvěřuji“ v jeho případě zvolilo 64 procent Čechů, podporu má naopak u 23 procent lidí.

S 56 procenty byl neoblíbenějším politikem Barack Obama, jeho nástupce Donald Trump měl na rozdíl od něj podporu 30 procent Čechů. Nutno podotknout, že průzkum probíhal v prosinci, tedy dlouho před tím, než se Trump chopil úřadu a udělal sérii kontroverzních kroků, za které čelí kritice, ale které mu taky přinášejí silnou podporu části veřejnosti. 

Výrazně lepší výsledky nezaznamenala ale ani Trumpova demokratická sokyně z prezidentských voleb – Hillary Clintonové v Česku důvěřuje celkem 34 procent lidí. Podobně je na tom slovenský prezident Andrej Kiska, který si získal přízeň 32 procent Čechů. O deset procentních bodů je na tom lépe tamní premiér Robert Fico, který je se 42 procenty třetím nejoblíbenějším politikem u české populace.

SDÍLET