Češi proti koronaviru: V Dánsku nikdo roušky nenosí, ale obchody tu vykupují také

V novém seriálu INFO.CZ jsme pro vás na každý den připravili rozhovor s Čechy, kteří zůstali v zahraničí během pandemie koronaviru. Každému jsme položili stejné otázky a dnes začínáme dvaadvacetiletou Terezou Čechovou, která studuje druhým rokem v Dánsku, konkrétně v Aalborgu. Co vzkazuje domů a jak Dánové reagují na nošení roušek?

 

Jak je země, v níž žijete, zasažená nákazou koronavirem? 

Ke dvanáctému dubnu je zde celkem 5 996 nakažených, z toho 260 lidí podlehlo a 1955 se vyléčilo.

Jaká jsou v zemi opatření? 

Podobné těm českým, snad vyjma roušek, které v Dánsku skoro nikdo nenosí. Zavřené jsou školy, školky, restaurace, bary, velká část obchodů kromě těch nejnutnějších, sportovní centra, posilovny a další. Dále se nesmí shromažďovat více než deset lidí. Zavřené jsou též hranice a navrátilce čeká dvoutýdenní karanténa. Po Velikonocích se možná otevřou školky a první stupně škol, další uvolnění by měla přijít kolem 10. května, bude-li vývoj příznivý. Naopak velké akce jako například festivaly či jarmarky budou zakázány až do září. Situace okolo hranic je nejistá. 

A jaká je zde atmosféra? 

Poměrně uvolněná, i když se zde objevilo i křečkování v obchodech, jaké jsme mohli vidět například v Česku a dalších státech střední Evropy. Lidé dodržují odstupy v obchodech i jinde, i když mnoho mladých vychází ven a užívají si počasí, které bylo paradoxně od začátku pandemie nadprůměrně teplé a slunečné.

Schmarcz: Nehledej jistotu v nejistých dobách. Hledej lídra, který tě jimi provede

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital