Češi se chystají přistoupit na přísnější pravidla pro práci na Západě. Výměnou za kvóty na uprchlíky

22. 08. 2017 • 16:03

Povinné „kvóty“ na uprchlíky nefungují a EU by od nich měla ustoupit a do budoucna je neprosazovat. To je už několik měsíců pozice, se kterou Česko jezdí do Bruselu, a snaží se tím vysvětlit svůj odmítavý postoj k přijímání uprchlíků z Řecka a Itálie. Dosud se nezdálo, že by tomu někdo přikládal větší pozornost, ale to se podle informací redakce INFO.cz může brzy změnit. Češi mají v ruce silnou kartu, kterou chtějí zablokované rozhovory rozpohybovat a zlepšit svou image nekonstruktivního partnera. Prvním testem bude zítřejší schůzka premiéra Bohuslava Sobotky s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Onou kartou jsou přísnější pravidla pro levnější pracovníky z Východu, kterými si západoevropské země chtějí ochránit své trhy. Konkrétněji jde o tzv. vysílané pracovníky, kteří jsou zaměstnaní u domovské firmy, ale svou práci vykonávají v zahraničí. Jedná se například o pracovníky ve stavebnictví nebo dopravě.

Na evropské úrovni tuto oblast upravuje směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí, která v současně době prochází revizí a vyvolává mezi členy EU ostré diskuse. Západoevropské státy (včetně Francie) dlouhodobě znervózňuje, že u nich cizinci z převážně nových členských států EU pracují za mzdy běžné v jejich zemích, které jsou ale výrazně nižší. Východoevropské země zase pohlížejí na veškerá ochranná opatření u západních sousedů jako na diskriminaci.

Oblast vysílaných pracovníků proto představuje pro ČR naději a pokud země ukáže, že je ochotna někde ustoupit, může očekávat, že se jí to vrátí. To je myšlenka, se kterou nyní podle informací redakce pracují čeští diplomaté, kteří mají blízko k zítřejším jednáním. Ta se odehrají v rakouském Salcburku a kromě českého premiéra Bohuslava Sobotky se schůzky s francouzským prezidentem Macronem bude účastnit i slovenský ministerský předseda Robert Fico.

Česká diplomacie podle informací redakce věří, že vstřícné gesto pomůže v dlouhodobém horizontu odblokovat diskuse ohledně povinných kvót na uprchlíky. S těmi Česko dlouhodobě nesouhlasí a jejich odmítáním dokonce riskuje sankce ze strany unijních institucí.

Výměnu za vysílané pracovníky opírá o argumenty, že touto formou v současné době v Evropě pracuje jen zanedbatelné procento celkového počtu zaměstnanců. Navíc platí, že Česko je země, kam za prací jezdí více cizinců z levnějších zemí, než kolik pracovníků z něj odchází do zahraničí.

Podle diplomatů není taková hra bez šance. Prý mají signály, že by tudy mohla vést cesta. Jak už dříve poznamenal Respekt, Macron by se podobné nabídce ze strany Čechů bránit neměl. „Macron dostane, co potřebuje – blokační menšina vůči zpřísnění levné práce na Západě by padla, začalo by se znovu jednat.“