Česká televize točí „zmanipulované pořady", tvrdí Babiš a podává na ni stížnost

Pořady 168 hodin a Reportéři ČT mají být předmětem stížnosti, kterou na Českou televizi podává ministr financí Andrej Babiš. Zpravodajství veřejnoprávní televize je podle šéfa státní pokladny „nevyvážené“ a „zmanipulované“. Kauzu odstartovalo odvysílání pořadů, ve kterých se reportéři snaží přijít na kloub nejasnému financování nákupu dluhopisů Agrofertu, které si vicepremiér pořídil za 1,5 miliardy a díky jejichž korunové hodnotě z jejich výnosů platí nulovou daň. Podle Babiše ale vše proběhlo podle zákona.

Kvůli dotazu na financování dluhopisů se ministr financí a majitel Agrofertu už před časem nemístně obořil na reportérku z pořadu Reportéři ČT, který byl odvysílán v pondělí. „Pořad Reportéři točí pořady na objednávku. Vy jste jedna zkorumpovaná pakáž, která natočila o mně 16 pořadů a teďka dotočíte zase něco o mně,“ řekl ministr financí Babiš na dotaz novinářky z Reportérů ČT. 

„Jste zkorumpovaná pakáž,“ vyjel Babiš na novinářku ČT. Ptala se na dluhopisy

U ostrých slov ale ministr neskončil. Na Českou televizi, která podle něj točí „zmanipulované pořady“, podává stížnost. „Jenom říkám daňovým poplatníkům, že měsíčně platí za přijímače 135 korun. To je 5,2 miliardy České televizi a tyhle pořady jsou zmanipulované. Pořady České televize by se neměly účastnit politického boje,“ tvrdí Babiš.

3236382:article:true:true:true

Pozadu nechtějí zůstat ani Reportéři ČT. Podle moderátora a dramaturga pořadu Marka Wollnera by Česká televize měla Andreje Babiše za jeho výroky žalovat. „To, že se o nás někdo vyjadřuje takhle urážlivým způsobem, je za hranou. Hodlám to konzultovat s právním oddělením a budu rád, když ČT podá žalobu,“ řekl Wollner s tím, že podobná prohlášení mají zpochybnit legitimitu reportérů veřejnoprávní televize.

„Mám právo vlastnit.“ Jaké jsou v Bruselu šance Babišovy stížnosti na zákon o střetu zájmů

Babišovi jsou trnem v oku nedávné reportáže, které se věnují pochybnému financování nákupu dluhopisů. Ministr financí totiž podle reportérů ČT nedokáže vysvětlit, kde získal peníze na pořízení dluhopisů Agrofertu za 1,482 miliardy korun, které byly osvobozeny od daní.

Na kauzu před dvěma týdny upozornil týdeník Echo. Vicepremiér má kvůli odkupu dluhopisů Agrofertu, který proběhl před čtyřmi lety, čelit trestnímu oznámení. Podle jeho autora, který má být podepsán německy znějícím jménem, se Babiš dopustil krácení daní a porušení povinnosti při správě cizího majetku.  

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital