Česká unie sportu chce modernizovat podolský bazén. Plán je v ohrožení kvůli podezření na zneužití dotací

Česká unie sportu (ČUS) požádá o státní dotace na obnovu plaveckého bazénu v Podolí a sportovního centra v Nymburku. Chce využít nově vypsanou výzvu pro národní sportovní centra, na jejichž modernizaci a výstavbu plánuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyčlenit až 1,9 miliardy korun. 

Ministerstvo zároveň uvádí, že nemohou žádat obviněné právnické osoby, přičemž ČUS je obviněna v dotační kauze.

Taxikáři blokovali pražské letiště. Jednání s primátorkou selhalo

V souvislosti s podezřením na manipulace se sportovními dotacemi policie mimo jiné obvinila Českou unii sportu a jejího předsedu Miroslava Janstu a generálního sekretáře Jana Boháče. Viní je ze zneužití pravomoci, ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z porušení povinností při správě cizího majetku.

Mohlo by to ohrozit státní dotace na obnovu Nymburku a Podolí, které jsou zařazeny mezi národní sportovní centra. Vyplývá to z informace, kterou ministerstvo uvádí na webu v komentáři k vyhlášenému dotačnímu programu. "Výzva není otevřena pro obviněné právnické osoby. Ty mohou podat žádost až v okamžiku, kdy budou pravomocně zproštěny obvinění," píše úřad.

Mezi národní sportovní centra, která mají zajišťovat špičkové podmínky pro přípravu reprezentantů a případné pořádání vrcholných akcí, patří také tenisový a volejbalový areál v Prostějově, centrum pro skoky na lyžích v Harrachově, areál v Račicích a projekt nové dráhy pro vodní slalom v Praze - Troji a Vysočina Aréna v Novém Městě na Moravě, která slouží běhu na lyžích, biatlonu i horským kolům. Dotace je možné čerpat do konce roku 2023.

SDÍLET
sinfin.digital