Česká vládní instituce se stala terčem úspěšného kyberútoku. Unikly citlivé údaje?

Nejmenovaná státní instituce se před několika dny stala terčem úspěšného kybernetického útoku. V rozhovoru s INFO.CZ to řekl ministr obrany Martin Stropnický. Podle něj bylo napadeno přímo vedení celého úřadu. O kterou instituci se jedná, redakce zjišťuje.

„Jeden nejmenovaný orgán státní správy byl napaden v minulých dnech. A to celé jeho vedení. Ve smyslu emailů. My jsme to nebyli,“ uvedl Stropnický. Podle něj informace, které unikly, nebyly strategicky zásadní. Zároveň ovšem varuje před zlehčováním situace. „Ten pokus se prostě stal a ten pokus se povedl. To je samo o sobě špatně,“ dodal ministr.

Exkluzivně: Úspěch českých tajných služeb. Odvrátily dva teroristické útoky

Útok se odehrál jen krátce před tím, než poslanci budou projednávat ve druhém čtení novelu zákona o kybernetické bezpečnosti, která by měla vést k lepší ochraně citlivé bezpečnostní infrastruktury v Česku. Před kybernetickými útoky přitom varuje opakovaně Vojenské zpravodajství ve svých výročních zprávách.

V poslední výroční zprávě zpravodajci označili riziko kybernetických útoků za střední, ale upozornili, že výrazně roste. Dosud se útočníci v Česku zaměřovali především na jednotlivce, kdy se pomocí takzvaného phishingu pokoušeli vylákat nejrůznější přihlašovací údaje. „Tento trend bude pokračovat a stále více se budou cílem stávat pravděpodobně i prvky národní kritické infrastruktury,“ uvedlo Vojenské zpravodajství.

SDÍLET
sinfin.digital