Česko si v Bruselu utrhlo s Babišem ostudu. Špínu si mělo prát doma, zní od europoslanců

Projednávání stavu médií v České republice v souvislosti s uniklými nahrávkami, kde bývalý ministr financí Andrej Babiš hovoří s novinářem média, které vlastnil, bylo zbytečné a vedlo pouze k tomu, že si Česko způsobilo v Bruselu ostudu. Myslí si to někteří čeští europoslanci, kteří se dnešní debaty v prázdném sále zúčastnili. Analytici oslovení redakcí INFO.CZ to ale na rozdíl od nich tak černě nevidí. Je podle nich dobře, že se o podobných případech v europarlamentu mluví, protože to může přinést změny v přístupu k zemím, které mají problém s dodržováním základních hodnot EU. Řeč je například o Polsku nebo Maďarsku.

„Zbytečně jsme si udělali ostudu, protože jsme projednávali vnitrostátní záležitost, kterou jsme si měli probrat nejprve doma, zejména na půdě národního parlamentu. Do Evropského parlamentu to nepatřilo,“ řekl redakci INFO.CZ český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP). Narážel tak na bezmála hodinovou diskusi, která ráno probíhala v prakticky prázdném sále v Bruselu. Z téměř 800 europoslanců se jí zúčastnila zhruba dvacítka unijních zákonodárců, z nichž však drtivou většinu představovali samotní Češi. Rozprava, která skončila fiaskem navíc byla vysílaná online.

Zaorálek se zastal Zemana: S jeho zdravím to není tak zlé, NATO zvládl

Podle Zdechovského došlo na půdě Evropského parlamentu k nešťastnému kroku, protože se v debatě smíchalo několik problémů dohromady. „Pokud jsme chtěli kritizovat Andreje Babiše, tak jsme měli uspořádat debatu na téma střetu zájmu Andreje Babiše a nikoliv obecně na svobodu médií v ČR. „Ve světě existuje celá řada států, které v oblasti svobody médií patří až za nás. Je to třeba Velká Británie nebo Francie. Situace v ČR není tak strašná,“ dodal.

Problematika se na program bruselské schůze dostala v první polovině května, tedy nedlouho poté, co v Česku na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřenského fondu. Babiš, který stojí v čele hnutí ANO, obvinění opakovaně odmítl.

Analytik Ústavu mezinárodních vztahů Jan Kovář naopak skepsi na účet debaty odmítá. Diskuze o podobných problémech do Evropského parlamentu podle něj rozhodně patří. „Týká se to základních hodnot, na kterých celá EU stojí,“ vysvětlil pro INFO.CZ.

Německo chce zmrazit dotace zemím, které nerespektují demokracii, třeba Polsku. Je to bez šance, říkají Češi

To, že se podobná témata v Evropském parlamentu otevřou, může podle Kováře v konečném důsledku vést k tomu, že budou vznikat celonunijní návrhy na změny fungování celého systému. Jinými slovy může se díky tomu změnit přístup EU k zemím, které podle Bruselu porušují základní hodnoty evropského společenství. V současné době unijní instituce mají pouze omezené pravomoci.

Kovář si také nemyslí, že by žalostná účast při diskusi o stavu médií v Česku svědčila o nízkém zájmu zahraničních europoslanců o to, co se v zemi děje. „Spíše šlo o to, že se nejednalo o legislativě nebo o něčem, v čem by Evropský parlament měl nějakou pravomoc. V tomto případě o nic takového nešlo,“ řekl.

Debata europoslanců ke svobodě médií v Česku skončila fiaskem, téměř nikdo nepřišel

Tolik ho nepřekvapila ani samotná nízká účast. „Při hodnocení účasti poslanců na debatě je potřeba vzít v úvahu obecnou účast na podobných slyšeních v Evropském parlamentu. Ta nebývá vysoká. Z tohoto důvodu bych to nebral úplně jako nestandardní situaci, ale je pravda, že byla o něco nižší než obvykle,“ uzavřel.

SDÍLET
sinfin.digital