Češky si na internetu radí, jak zlikvidovat manžely křivým obviněním ze sexuálního zneužívání dětí

Domácí násilí bývá častým faktorem rozpadu vztahu. Přestože přesné statistiky neexistují, podle některých odhadů se s fyzickým a psychickým týráním ve vztahu setkalo až 40 % žen. Přesto existují i partnerky, které obvinění uměle vykonstruují, aby poškodily partnera. Státní zastupitelství a policie v současnosti upozorňují, že na internetu vznikají i skupiny, kde si ženy navzájem radí, jak obvinění vůči manželovi při tahanicích o děti přesvědčivě vystavět. Informoval o tom deník Právo.

„Dalo by se říci, že v poslední době jsme takovými případy doslova zavalení. Z povahy věci samozřejmě nejde brát žádné z obvinění na lehkou váhu, takže ke všem je potřeba přistupovat zodpovědně. Drtivá většina podobných udání se však následně ukáže jako nepravdivá, prošetřování akorát zabírá kapacitu policii i státnímu zastupitelství,“ řekl Právu zdroj ze státního zastupitelství.

Policisté údajně dokonce narazili na uzavřené diskusní skupiny na internetu, ve kterých si ženy radí, jak věrohodně vymyslet obvinění ze sexuálního zneužívání dětí vůči svému partnerovi. „U mnoha případů je to skutečně jako přes kopírák. Ženy nejdou hned na policii, ale začnou obcházet nejrůznější neziskové organizace a tam to začnou probírat. Jejich pracovníci poté potvrdí, že sexuální zneužívání nelze potvrdit, ale ani vyloučit,“ dodává zdroj.

Statistiky ohledně výskytu domácího násilí v rodinách většinou neexistují právě kvůli tomu, že jej velká část žen i mužů často řeší právě mimosoudně, nebo spor nedotáhnou do konce a k agresorovi se vrací.

„Oběti buď často nesdělí soudu dostatečné informace o probíhajícím domácím násilí a na druhé straně soudy otázku domácího násilí někdy bagatelizují, zvlášť pokud se uskutečňovalo hlavně v rovině psychické. Tento typ domácího násilí je v současnosti v Česku vnímán jako méně nebezpečný a dochází k jeho zlehčování. Policie často tyto činy ani nešetří, protože neumí rozklíčovat dlouholeté následky podobného týrání, které mohou mít dokonce větší vliv na psychiku člověka než jednorázový fyzický atak,“ vysvětluje pro INFO.CZ právnička Veronika Ježková.

Podle výzkumu organizace proFem z roku 2012 zažilo psychické nebo fyzické týrání v rodině 40 procent žen. Policie za loňský rok vykázala ze společného bydlení 1 316 agresorů a agresorek a toto číslo zůstává už sedm let konstantně stejné. „Víme o tom, že občas dochází například ke zneužívání institutu vykázání. Možná i to je důvod, proč policie často skutečné domácí násilí bagatelizuje a dostatečně ho neřeší,“ doplňuje Ježková, podle které je ale takových případů minimum.

Domácí násilí nehraje roli. Děti ve střídavé péči často nuceně končí u agresivních rodičů

„Cesta z toho je jednoduchá, matky musí být tvrději postihovány za křivé obvinění. Jinak to budou stále zkoušet a problému se nezbavíme,“ uvádí zdroj Práva ze státního zastupitelství. Podle Ježkové je nicméně častou překážkou při řešení domácího násilí právě strach obětí, které proto radši řešení situace odkládají. Podobné vyhrůžky ze stran úřadů by tak mohly skutečné oběti odradit a nejen falešných udání, ale i objasněných případů, by tak mohlo ubývat.

SDÍLET
sinfin.digital