Český velvyslanec ve Francii pro INFO.CZ: Česko musí po Macronově zvolení zvážit přijetí eura

Zvolení centristy Emmanuela Macrona novým francouzským prezidentem je zásadní událostí zahraniční politiky posledních dní. I on chce ale Evropskou unii měnit a Česká republika se na to musí připravit. „Pokud chce Francie něco měnit v Evropě, tak se musí najít kritická masa dalších, nemůže to udělat sama. Další integrační kroky ale budou probíhat právě v rámci eurozóny. A Česká republika si musí položit otázku, jak se k eurozóně postaví,“ říká český velvyslanec ve Francii Petr Drulák v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ. Jako prioritu teď vidí rok 2018. Už kvůli tomu, že se bude slavit hned několik významných výročí jako sto let od konce první světové války nebo rok 1968. „Předpokládám také, že by se v příštím roce mohly uskutečnit návštěvy na vysoké politické úrovni. Budeme mít novou vládu, Francie novou politickou reprezentaci ustaví během léta. Považuji za důležité, aby se spolu začaly setkávat,“ tvrdí Drulák. Jak fungují česko-francouzské ekonomické vztahy po vyřazení Arevy z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín? Co si Francouzi myslí o české vládní krizi? A nebyl na místo velvyslance přesunut po kritice, která se na něj snášela ve funkci náměstka ministra zahraničí? O tom všem mluvil s INFO.CZ ve své pařížské rezidenci. 

Co pro Českou republiku znamená vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských volbách?

Myslím, že je pro nás důležité, že zvítězil kandidát, který Evropu bere vážně a chce, aby v ní Francie byla silně angažovaná. Macron se jako jediný z kandidátů nebál hovořit pozitivně o Evropské unii. V kampani jinak převažoval kritický tón. I on říká, že ne všechno v EU funguje tak, jak má. Mnoho věcí chce sám měnit. Ale hlásí se k základní myšlence Evropské unie.

INFO.CZ exkluzivně: „Je to obrovská úleva!“ Macronovi příznivci oslavují jeho vítězství

Macron mluví o potřebě změň uvnitř EU. Nedotkne se některý z těchto bodů přímo Česka?

Pokud chce Francie něco měnit v Evropě, tak se musí najít kritická masa dalších, nemůže to udělat sama. Další integrační kroky ale budou probíhat právě v rámci eurozóny. A Česká republika si musí položit otázku, jak se k eurozóně postaví. To bude otázka pro novou vládu. Můžeme tedy očekávat, že tuto debatu povedeme na začátku příštího roku. Téma, které se ve Francii hodně objevuje, je také ochrana. Všichni kandidáti, kteří se umístili ve špičce volebního klání, říkali, že stát musí chránit. My si v této souvislosti budeme muset pohlídat, aby ta ochrana nešla na úkor našich zájmů.

Připravovala se nějak Česká republika na možnost, že by mohla být prezidentkou Marine Le Penová?

Na takovéto věci se nijak nepřipravujete. Myslím, že po prvním kole byl výsledek celkem jasný. Volební procesy jsou vždy nepředvídatelné, ale tendence byly silné pro Macrona. Konečná čísla byla ještě přesvědčivější. Navíc – jak to celé dopadne, závisí na parlamentních volbách. Prezident nevládne sám. Vláda musí mít parlamentní většinu, alespoň ve chvíli, kdy se ustavujete. A nad tím teď visí velký otazník. Macron má ambiciózní plán, že by chtěl vytvořit svoji vlastní většinu. Konkurence politických stran, které mají své sítě a lidi v regionech, ale bude poměrně silná. Myslím, že to pro něj bude těžší krok než vyhrát prezidentské volby.

Někteří poslanci Socialistické strany zřejmě čekali na Macronovo vítězství, aby za ním přešli do jeho hnutí. On sám také strategicky vyčkával s odkrytím svých kandidátů do parlamentních voleb. Má podle vás šanci získat většinu?

Nedokážu říct, jak to dopadne. Macron v této chvíli sází na to, že mu lidé dali důvěru a že budou chtít, aby svůj program uskutečnil. A k tomu musí dát důvěru i jeho lidem. Republikáni a socialisté, kteří jsou v hluboké krizi, mají na druhou stranu lidi v regionech. Nyní bude otázka pro řadové poslance, jak se budou rozhodovat. Někteří z nich od Macrona dostanou nabídku, někteří se budou připojovat spontánně, někteří si zas řeknou, že pro ně má smysl zůstat ve své stranické rodině. Navíc Macron nechce stavět své poslance pouze na základě na zkušených politiků, tím by trochu popřel své poslání. Myslím, že říkal, že by to mělo být padesát na padesát. Půlka zkušení politici a půlka nové tváře. Důležité bude, jak postaví svou vládu. Myslím si, že během příštích dnů už bude jasněji, kdo bude jeho premiérem do parlamentních voleb. A to bude signál, jak si představuje své vládnutí. Předpokládám, že tam budou lidé spojení se Socialistickou stranou, někteří s republikány a pak další, kteří jsou noví.

Exkluzivně: Přežila teror v Bataclanu. Útoky Národní fronty jsou podle ní ještě horší

K ochlazení česko-francouzských vztahů došlo po vyřazení francouzské Arevy z konkurzu na dostavbu Temelína...

To už jsme překonali. Pomohlo k tomu samozřejmě také to, že tendr na Temelín byl zrušen. V tu chvíli to odstranilo zátěž z česko-francouzských vztahů. Ale myslím, že to je určité varování do budoucna, že není zdravé, když se vztah, který je široký, stane zajatcem jedné zakázky, jakkoliv může být důležitá. Myslím, že to je úkol pro diplomacii, abychom pracovali na tom, aby se naše vztahy nestaly zajatcem jednoho velkého případu, ať už je politický, ekonomický nebo jakýkoliv jiný. Myslím, že v této souvislosti je důležité také dbát na to, aby strany byly o sobě dobře informovány. Aby Francouzi mohli vědět, co od nás mohou očekávat. A my věděli, co od nich. Zrovna případ Arevy ukázal, že tam byla určitá nedorozumění, která pak vedla k velkým zklamáním.

Chystá se nějaká zakázka?

Nyní probíhají konzultace ve vztahu k modernizaci Dukovan. Zda se k ní přistoupí, bude politické rozhodnutí. To zatím nepadlo. Ale probíhají konzultace a francouzské firmy jsou jejich součástí.

Ani zkušenost s Temelínem je neodradila?

Takových zakázek zase globálně není tolik. Pro firmy z branže je to obrovská příležitost. Pak je potřeba, abychom si my na české straně řekli, co přesně chceme a co jsme schopni nabídnout.

Zmiňoval jste, že je důležité, abychom byli pro francouzskou stranu dobře čitelní a nedocházelo k nedorozuměním. Je to možné při současné vládní krizi?

Situace v Česku je komplikovaná. To ale patří k demokratické republice. Když se podíváte na posledních šest měsíců francouzské politiky, kdy jsme si dělali představu, kdo by mohl být francouzským prezidentem, tak došlo také k několika naprosto zásadním změnám. Demokratické země vědí, že když se blíží volby, tak se politická scéna dává do pohybu. Důležitý je výsledek, kdo ve vládě sedí, jestli jsou to demokratičtí politici, nebo extremisté. Záleží na tom, s jakým programem přichází, a ještě více na tom, jak s ním pak v praxi nakládají.

V Česku to má ale v posledních dnech podle některých názorů až rozměry frašky. Rezonuje to nějak u Francouzů?

Francouzi teď mají jiné starosti než sledovat každou zákrutu české politiky. Myslím, že jednou za čas o tom najdete článek v Le Monde. Ale podstatné je pro Francouze to, kdo ve vládě sedí, co říká a co dělá.

Příští rok 2018 bude ve znamení velkých výročí: sto let od konce první světové války, padesát let od roku 1968. Chystáte k tomu nějaké akce?

Ano, připravujeme určité projekty, které ještě budeme diskutovat na ústředí. Zatím je to ve velmi rané fázi. Určitě bychom tu chtěli mít nějaké diskuse. Myslím si, že by bylo také dobré připomenout česko-francouzské vztahy hudbou. To je jeden z momentů, kde nás Francouzi výrazně vnímají. Takže hudba, literatura a politické diskuse jsou věci, kde máme co nabídnout. Tradiční ceremonie, které se odehrávají každoročně jako připomínky padlých vojáků, budou mít v příštím roce zvláštní charakter.

Příští rok je tedy pro vás prioritou?

Byl bych rád, kdyby se nám podařilo uspořádat co nejvíc poutavých akcí, které osloví francouzskou veřejnost. Předpokládám také, že by se v příštím roce mohly uskutečnit návštěvy na vysoké politické úrovni. Budeme mít novou vládu, Francie novou politickou reprezentaci ustaví během léta. Považuji za důležité, aby se spolu začaly setkávat. Předpokládám, že se podaří uskutečnit nějaké významné návštěvy.

Babišovi by vězení pomohlo, za nahrávkami může být ČSSD i policie, říká politolog Pehe

Bude se jednat o setkání premiérů nebo prezidentů?

Bude to na vysoké úrovni, dál bych to nespecifikoval.

V posledních měsících se objevily problémy okolo fungování Českého centra v Paříži...

Situace se stále řeší. Přátelé Českého centra byli situací znepokojeni. V současnosti se stále hledá nové vedení. Co je podstatné pro veřejnost, České centrum standardně funguje. Každý týden jsou tam kulturní akce. To je pro nás důležité.

Nemohly tedy spory poškodit fungování centra?

Samozřejmě, že to neprospělo. Narušilo to fungování, ale veřejnost to zas tak moc nepoznala. To, co bylo plánováno, se uskutečnilo. Navíc lidé, kteří tam působí, flexibilně reagují. Myslím, že za posledních pár měsíců uspořádali i akce, které nebylo dopředu plánované a myslím, že se povedly. Osobně jsem se jich účastnil.

Nové vedení se teď vybírá?

Funguje provizorní tým a hledá se nové vedení.

Vy osobně chcete přinést nějaké změny do česko-francouzských vztahů?

Nepřišel jsem sem jako někdo, kdo chce zásadně měnit česko-francouzské vztahy. Myslím si, že je potřeba pomáhat vzájemnému porozumění. Přece jen povědomí o České republice tu není silné. Je potřeba pomáhat pochopit to, co České republika je. To znamená malý středoevropský stát, který patří k západu a tradičně k němu patřil. Na druhou stranu i trochu vysvětlovat Francii Čechům.

Babiš si hýčká vlastní izolaci, to se mu ale vymstí. Komentář Vratislava Dostála

Sama Francie se v posledních letech mění. Panuje to velké rozdělení. I výsledky prezidentských voleb ukázaly na rozdíly mezi městy a venkovem, západní a východní částí země.

Oba dva národy spoléhají na určité stereotypy, které už neplatí. Ale svět se mění pořád. To není nějaký výdobytek naší generace.

Stát se velvyslancem ve Francii bylo vaší přáním?

Kdybych sem nechtěl jít, tak bych nešel. Byla to moje dohoda s ministrem zahraničí a pak to všechno šlo standardním procesem.

Ptáme se proto, že vaše role náměstka se v určitých oblastech, například co se týče definice lidských práv, potýkala s kritikou. Pohled z domova tedy mohl vypadat tak, že jste byl z Česka odeslán do Francie.

Nejsem balík, který by mohl někdo někam odesílat. Byla to nabídka, kterou jsem dostal a která mi dávala smysl.

SDÍLET
sinfin.digital