Čeští lékaři: Přílišné koupání dětem opravdu škodí. Snižuje imunitu a zvyšuje náchylnost k alergiím

Kolikrát týdně myjete své děti? Čeští lékaři potvrzují závěry americké studie a říkají: dvakrát týdně stačí. Jiná pravidla samozřejmě platí pro mladší děti, ale pro potomky ve věku 6 až 11 let je mytí dvakrát za týden akorát. Přehnaná hygiena může naopak vyvolat alergie a škodit pokožce, varují doktoři. 

„V tomhle klidovém období, když děti ještě nedospívají, tak to bohatě stačí. Pokud jsou třeba zrovna nemocné, tak je to samozřejmě výjimka. Ale když jsou v pořádku, tak mytí jednou za tři dny stačí,“ potvrzuje pro INFO.CZ výsledky výzkumu Americké akademie dermatologie pediatrička Kateřina Šimková. Podle zprávy amerických expertů by se děti mezi 6 až 11 lety měly mýt dvakrát týdně, častější očista může být prý i škodlivá. A zjištění Američanů potvrzují i čeští lékaři.

„Častější mytí může narušovat ochrannou bariéry pokožky. Samozřejmě bychom k tomu neměli přistupovat extrémně. Pokud děti pobývají v prašném prostředí nebo se více potí, třeba při sportu, tak je samozřejmě nemůžeme nechat špinavé. Ale městské děti, které chodí třeba jen do školy a nevyvíjí nějakou přílišnou aktivitu, tak u těch je to jiné a nemusíme je umývat denně. Je tedy potřeba k tomu přistupovat individuálně,“ doplňuje pro INFO.CZ dětská lékařka Hana Cabrnochová.

Pro menší děti platí ale jiná pravidla. Počítá se totiž s tím, že se častěji zašpiní, třeba i kvůli nošení plenek. Přesto by se to s hygienou ani malých dětí nemělo přehánět. „Já radím maminkám, aby miminka a kojence koupaly asi obden. Děťátko se samozřejmě lehce znečistí, protože nosí plenky. Pak radím, aby mu třeba jen místně osprchovaly zadeček. Hlavně také varuji před přílišným používáním vlhčených ubrousků. Často se setkávám s tím, že dětské pokožce velmi škodí,“ radí Šimková.

Povýšení kvůli televizi. Jmenoval Mládek nového náměstka jen kvůli tomu, aby mohl do pořadu Václava Moravce?

Přesto podle některých ani denní koupel, pokud je krátká a dítě nemá zdravotní problémy, nemusí menším dětem vadit. „My pediatři nemáme rádi to dlouhé kojenecké koupání, protože ten pobyt ve vodě je dlouhý a pokožka pak potřebuje ochranu ve formě pečlivého promazávání, protože koupelí se oslabuje ochranná kožní bariéra. To může vést až ke vzniku přesušené pokožky nebo ekzému. U kojenců je samozřejmě potřeba odstraňovat nečistoty, proto pokud je dítě úplně zdravé a koupel krátká a s minimem chemie, není denní mytí takový problém,“ uklidňuje Cabrnochová.

Češi ale většinou myjí děti častěji, přesto se snaží nepoužívat příliš mnoho chemie. „Holky se sprchují každý den, ale mýdlo používáme omezeně, třeba na podpaží nebo genitálie. Myslím, že do určitého věku, než začnou fungovat hormony, tak se asi děti denně mýt nemusí, i když dvakrát za týden mi to přijde málo. U nás se sprchují hlavně pro ten pocit, že se opláchnou a je to také takový náš klasický rituál před spaním,“ popisuje Michaela Šimková, která má doma dvě dcery ve věku 7 a 8 let.

Večerní mytí jako určitá forma rituálu se objevuje i v dalších rodinách. „Když jsme měli malé miminko, koupali jsme ho asi každý druhý nebo třetí den. Pokud bylo třeba v létě vedro a potil se, tak i každý den. Stal se z toho pak postupně takový náš rituál, takže teď koupeme víceméně denně, kromě výjimečných situací, když jsme třeba na cestách a podobně. Syn neměl nikdy s pokožkou problémy, jinak bychom to samozřejmě řešili jinak,“ potvrzuje maminka dvouletého Tobiáše Veronika Hincová.

Nutnost častějšího mytí miminek potvrzuje i Andrej Slivka, který má skoro dvouletou holčičku. „Dcerku koupeme prakticky každý den, ale vždycky jen krátce a nepoužíváme oleje nebo mýdla. Malá má ještě plínky, takže chceme, aby byla před spaním čistá. U starších dětí je mytí dvakrát za týden asi v pořádku, pokud se nějak extra nezašpiní,“ vysvětluje.

Přestože udržovat své dítě v čistotě je jistě dobrý úmysl, rodiče si možná neuvědomují, že přílišnou hygienou můžou dětem škodit. Časem se u nich můžou vyskytnout problémy s kůží i imunitou. „Když rodiče drží dítě ve „skleníkovém“ prostředí, tak si vlastně nemá jak vybudovat imunitu a naopak je to pro něj škodlivé. Když jsou některé maminky strašně úzkostlivé a všechno myjí a pořád drhnou dítěti ručičky, tak je to spíš na škodu,“ upozorňuje Šimková.

Přehnaná hygiena prý také může v poslední době za skokový nárůst alergií. „Dřív bývaly děti celé dny venku a nikdo na ně nedohlížel, jestli mají umyté ruce. Svým způsobem to mohlo mít příznivý efekt a děti nebyly tak náchylné, jako jsou dnes. Nyní mívají imunitu slabší, což potvrzuje i vzestup počtu alergických reakcí a může to souviset i s tou teorií, že naše imunita je oslabená tím, že se příliš bráníme styku s okolním prostředím,“ varuje Cabrnochová.

Čínu svírá strach z nákazy HIV. Virem omylem zdravotníci nakazili i pacienty v nemocnici

Přílišné mytí a hlavně koupání v chemických přípravcích může tedy dětem škodit. Přesto je potřeba ke každému dítěti přistupovat individuálně a zvážit, zda mu přílišná hygiena spíše neubližuje.

SDÍLET
sinfin.digital