Čeští vojáci v Pobaltí. Stovka jich bude cvičit u ruských hranic

Armáda pošle do Litvy 110 vojáků. Na společném cvičení, které reaguje na obavy pobaltských spojenců z Ruska, se domluvily země visegrádské čtyřky s Litvou, Lotyšskem a Estonskem. Česká armáda sérii cvičení zahájí, poté své vojáky pošlou i Slovensko, Polsko a Maďarsko.

V zemi budou čeští vojáci od 10. ledna do 20. března. Do Litvy si s sebou přivezou lehká obrněná vozidla Iveco, která má jednotka ve výzbroji. K dispozici budou mít i přepravní techniku.

Podle Štefana Kalety, velitele pozemních sil české armády, se vojáci do Litvy dostanou po železnici i po silnici. „Většinu trasy z Bučovic do Klaipedy jednotka urazí po železnici. Pro silniční přesun je plánováno posledních asi 300 kilometrů trasy,“ poznamenal.

Ruské rakety jen stovky kilometrů od Česka. Moskva chřestí zbraněmi v Pobaltí

Čeští a litevští vojáci budou spolu cvičit v kasárnách v Klaipedě a ve výcvikových prostorech Pabrade a Kairiai. Procvičovat podle Šulce budou „běžnou taktickou činnost na stupni roty a vzájemnou součinnost českých a litevských vojáků při plnění úkolu“.

Země visegrádské čtyřky, která sdružuje Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, se na uspořádání cvičení dohodli letos přes summitem Severoatlantické aliance ve Varšavě. Na něm se NATO dohodlo, že do Pobaltí a do Polska pošle mnohonárodní prapory. Důvodem jsou obavy těchto zemí z Ruska po jeho anektování Krymu a roli na východní Ukrajině.

SDÍLET
sinfin.digital