Chci hrát! I přes varování policie se české děti hlásí do sebevražedné Modré velryby

15. 04. 2017 • 10:40

Děsivé předtuchy se naplňují! Desítky teenagerů z Česka se zapojují do hry Modrá velryba, před kterou varuje už i policie. Úkoly, které zájemcům zadává jakýsi kurátor, totiž vrcholí sebevraždou. Sociální sítě se jen hemží příspěvky, kterými se děti hlásí do hry.

„Chci hrát!“ Hlásá jeden příspěvek za druhým. Facebook se za poslední dny jen hemží hashtagy spojovanými s hrou Modrá velryba. Desítky dětí se dobrovolně hlásí ke hře, o které všichni vědí, že má končit smrtí hráče...

Pod příspěvky lidé z celého světa sdílejí komentáře, kterými se snaží dětem úmysly vymluvit. Naštěstí se ukazuje, že valná většina z nich přihlášení do hry myslí z legrace. Často jsou zvědavé, jak se celá věc vyvine. Věří, že nebezpečí nehrozí.

Někteří z nich sdílejí i obrázky konverzací s kurátory. Ani ty ale často nebývají pravé – jiné děti si z nich často prostě jen vystřelí. Právě na tento problém ale poukazuje projekt E-Bezpečí.cz, který se zabývá například internetovou šikanou.

„Jak je ale vlastně možné, že se české děti snaží tuto hru stále hrát a plnit úkoly, přestože hra organizována není? Je to proto, že se internetem šíří různé návody se seznamem úkolů, které děti napodobují, a také proto, že úlohu „kurátorů“ začaly plnit samotné děti – ať již z legrace, či ve snaze zkopírovat původní ideu a třeba svého kamaráda či kamarádku vystrašit,“ píše doktor Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci.

Že se hra v Česku objevila, už potvrdila ve čtvrtek i česká policie. „Prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová. Potvrzení se mezi lidmi rozšířilo jako oheň. Je možné, že právě proto tolik mezi českými dětmi vzrostl zájem o hru?

Co je to Modrá velryba?

Jde o hru, která se téměř rok šíří po sociálních sítích. Původně začala v Rusku. Během 50 dní dostává hráč 50 úkolů, posledním z nich je sebevražda. Odstoupení ze hry je trestáno vydíráním. Ve spojitosti s Modrou velrybou se mluví o smrti přibližně 150 dětí.

Další články o nebezpečné hře Modrá velryba na Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>