Chovanec v protiútoku. Výroky o Česku na konto migrace považuje za skandální.

Ministr vnitra se ohradil proti tónu, kterým někteří evropští politici mluví o Česku a dalších státech Visegrádské čtyřky. Odmítá, že by středoevropské země byly v otázce migrace nespolehlivé. Faktem je, že když v Evropské unii zní kritika a odmítání uprchlické politiky, je to hlavně od V4.

 

Chovanec v prohlášení doslova zmiňuje „mimořádné nebezpečný nekonstruktivní přístup“. Obává se, že je to cesta k trvalé politické krizi v osmadvacítce.

Součástí napadání je podle něj vydírání, konkrétně výhrůžky snížení prostředků ze strukturálních fondů, pokud Česko nebude přijímat migranty z Itálie a Řecka v takovém tempu, se kterým budou tyto země spokojené.

V posledních dnech zesílily snahy některých evropských politiků, ale také zástupců Evropské komise vykreslovat ČR i další státy V4 jako země, které v otázce nelegální migrace neplní své povinnosti.

Za viníky Chovanec považuje jižní státy Unie – Itálii a Řecko, tedy země zasažené migrací vůbec nejvíc. Právě s cílem ulehčit jim přijala Evropská unie po propuknutí migrační krize sérii opatření.  

Klíčová snaha o přerozdělování uprchlíků po celé Evropě na základě kvót ale skončila nezdarem. Dosud se podařilo přesunout jen zlomek z plánovaného počtu. A středoevropští politici jako první a nejhlasitější začali o kvótách mluvit jako o mrtvém projektu.

SDÍLET
sinfin.digital