Babiš oslabil a Zeman toho využívá. Chtít jména ruských špionů je naprosto absurdní, říká Žáček

Poslanec ODS a místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje kontext a důsledky požadavků prezidenta Miloše Zemana směrem k řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS). Zeman po něm chce jména ruských špionů a detailní informace o živých operacích. Podle Žáčka je to absurdní požadavek, přičemž nejde pouze o bezpečnost České republiky, nýbrž také o EU a NATO. Žáček v neposlední řadě tvrdí, že Zeman tím vyvíjí tlak na premiéra kvůli dostavbě Dukovan. „Je to souboj o celou Českou republiku,“ říká. 

Český rozhlas přišel v pondělí se zjištěním, dle kterého chce prezident Miloš Zeman po šéfovi tajné služby jména ruských špionů a detailní informace o jejich živých operacích. Jaký je váš základní komentář?

Ze strany prezidenta jde o naprosto absurdní požadavek. Prezident ho sice schovává za příslušný paragraf zákona o zpravodajských službách, dle kterého může s vědomím vlády úkolovat zpravodajské služby, zákonodárce tím ale zcela jednoznačně mínil nějaký jednotlivý požadavek, a nikoli, aby se prezident dotazoval plošně na jeden z hlavních úkolů české zpravodajské služby. Je to naprosto absurdní.

Nikdo normální v jakémkoliv demokratickém státě, a tím myslím prezidenta, premiéra nebo třeba královnu, by si nic podobného nedovolil. Do podrobností, které ze zákona dělají zpravodajské služby naprosto specifickými prostředky, pochopitelně nenahlíží, a není k tomu důvod, ani premiér či prezident. Je to skutečně nehorázné. I v samotné zpravodajské službě navíc platí princip, že nikdo neví všechno. Principy vnitřní ochrany informací, utajování zdrojů i konkrétních operací jsou do značné míry plošné.

Já se domnívám, že ani ředitel zpravodajské služby nemůže vědět všechno. Jistě musí existovat kontrolní mechanismy, musí mít řídící pravomoci, musí důvěřovat svým lidem. Na tom je to postaveno. A stejně tak je na tom vláda, premiér, nebo prezident. Požadovat tedy něco o státu, který proti nám podniká operace, řekl bych až nepřátelské akty, v takovém rozsahu, ať už záležitosti minulé, anebo ty živé, je nesmysl. A má to své dobré důvody.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital