Chudí Češi. Vydělávají jen 37 procent průměru EU

ČTK

15. 12. 2016 • 15:00

Česko má 27 let po sametové revoluci problém. Mzdy jsou podle Českého statistického úřadu na nižší úrovni, než odpovídá hospodářské výkonnosti země. Zatímco v celé Evropské unii předloni byla průměrná roční mzda 930 tisíc korun, v České republice je to 345 tisíc korun. 

Byla na 37 procent průměru Evropské unie. Ve výši průměrné mzdy je tak ČR na 19. místě mezi evropskými zeměmi. Nejvyšší mzdy jsou v Lucembursku, Dánsku nebo Irsku. Naopak nejnižší mzdy jsou v Bulharsku nebo Rumunsku. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovali zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Ve výši průměrné mzdy je tak ČR na 19. místě mezi evropskými zeměmi.

Obecně v Česku navíc platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. „Česká republika je podle těchto statistik vcelku standardní evropskou ekonomikou, v žádném třídění nevyčnívá, ale patří spíše do východní než západní části Evropy," uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.
Kupní síla průměrné mzdy v ČR je přitom na úrovni 59 procent průměru EU. Hrubý domácí produkt v paritě kupní síly byl přitom v ČR v roce 2014 na 86 procentech průměru EU.

„Vzhledem k této vyšší konkurenceschopnosti a silnějšímu výkonu ekonomiky je zde prostor pro rychlejší zvyšování mezd. K tomu dochází v posledních dvou letech," uvedl Holý. Podobně jako ČR je na tom podle něj Litva. „Dalo by se tedy říci, že Češi a Litevci jsou dříči, kteří zvyšují HDP, ale berou za to nižší mzdy," dodal.
Česko podle údajů patří k zemím s vysokou různorodostí ve výdělcích nejen mezi profesemi, ale i mezi jednotlivými zaměstnanci. ČR je přitom na tom podobně jako Rakousko a Španělsko. Nejmenší rozdíly jsou ve Švédsku a Belgii. „ČR tak není rovnostářská země. Máme širší distribuci mezd. Největší nerovnosti jsou v nejchudších ekonomikách," uvedl Holý.

SDÍLET