Další důkaz o propojení politiků ANO s kauzou Stoka? Se Švachulou se stýkal i Vokřálův náměstek

Jan Hrbáček

19. 05. 2020 • 10:15

Už v roce 2009 se velmi dobře znali pozdější politik ANO a náměstek brněnského primátora Richard Mrázek a vazebně stíhaná hlavní postava brněnské korupční kauzy s krycím názvem Stoka – Jiří Švachula. Jezdili spolu mimo jiné na nákladné dovolené. O jejich vztahu teď začala mluvit Mrázkova exmanželka Petra Mrázek Johnová. Ta tvrdí, že místopředsedu hnutí ANO a bývalého primátora už v roce 2016 upozorňovala na možné korupční jednání Švachuly a Mrázka. Mrázek mezi obžalovanými v kauze Stoka nefiguruje, ale policie se o jeho aktivity se Švachulou a dalšími podezřelými zajímá. Dnes mělo roztržky v jihomoravském hnutí ANO řešit předsednictvo oblastní organizace Brno město, ale jednání bylo zrušeno.

Rozval brněnského hnutí ANO 2011 se blíží do finále. Před blížícími se krajskými volbami se jihomoravské hnutí otřásá na samé podstatě svého bytí vnitrostranickými spory. Nejdřív byly z popudu místopředsedy hnutí, bývalého brněnského primátora, Petra Vokřála a jihomoravské předsedkyně hnutí Taťány Malé zrušeny tři místní organizace s argumentem, že jejich členové byli v kontaktu s hlavní postavou korupční kauzy Stoka politikem ANO Jiřím Švachulou.

Jak se později ukázalo, v souvislosti se Švachulou se v policejním spise objevuje i Vokřálovo jméno. Rozhodnutí se následně revokovala, znovu se korespondenčně hlasovalo, aby nakonec předsednictvo hnutí ANO zrušilo své březnové rozhodnutí o rozpuštění tří místních organizací v brněnských Židenicích, Černovicích a Starém Lískovci a politický problém se bude řešit na lokální úrovni.

Už nějaký čas se řeší, že se Švachulou udržoval velmi úzké vztahy i Vokřálův blízký spolupracovník, tehdejší náměstek primátora Richard Mrázek. Mrázek mezi obžalovanými v kauze Stoka nefiguruje, ale policie se o jeho aktivity se Švachulou a dalšími podezřelými zajímá. Jeho jméno se ve spise vyskytuje velmi často. Podle policejních materiálů Mrázek se Švachulou řešili mimo jiné veřejné zakázky na brněnských úřadech. Nebo měli podle detektivů ovládat přes své lidi i některé městské společnosti.

Ekonomický deník nyní získal několik dokumentů, které mají blízkost Jiřího Švachuly a Richarda Mrázka potvrzovat. Jde například o závaznou objednávku na dovolenou na ostrově Mauricius z roku 2009. Ta je vystavena na jméno Švachuly, Mrázka a jejich partnerek. Z ostrova Mauricius pak pochází pravděpodobně fotografie Švachuly a Mrázka s partnerkami, které Ekonomický deník taktéž získal.

Mezi dalšími získanými doklady jsou pak vouchery z cestovky Dertour z roku 2012, například objednávka na pobyt v hotelu Hospes Maricel na Mallorce a nebo rezervace z La Quinta Golf and Country Club, taktéž z roku 2012.

Ekonomický deník také získal dvě čestné prohlášení exmanželky Richarda Mrázka Petry Mrázek Johnové. Ta v nich tvrdí, že nynějšího místopředsedu hnutí ANO 2011 Petra Vokřála už v roce 2016 informovala o možném korupčním jednání obou politiků. 

„Tímto čestně prohlašuji, že jsem na jaře roku 2016 upozorňovala pana Petra Vokřála na možné korupční jednání mého manžela Richarda Mrázka a pana Jiřího Švachuly… …Tímto čestně prohlašuji, že můj bývalý muž, se důvěrně zná s panem Petrem Vokřálem a Jiřím Švachulou. Několikrát jsem byla přítomná u schůzek ve formátu Richard Mrázek, Jiří Švachula a Petr Vokřál. Tématem těchto schůzek nebyla vždy čistě politika, jak tvrdí Petr Vokřál. Taktéž mohu potvrdit, že Jiří Švachula, Richard Mrázek a Petr Vokřál se znají důvěrně a to již před založením hnutí ANO 2011,“ napsala a stvrdila ve dvou čestných prohlášeních Petra Mrázek Johnová 13. května.

Loni deníku Mladá fronta Dnes Mrázek tvrzení exmanželky odmítl. Dokonce prý na ní podal trestní oznámení. „Jsme již rozvedení, ale soudy ještě řešily, komu svěří do péče naše dítě. Vyhrál jsem a tím vše začalo. Informace, které uvádí na veřejnosti, nejsou pravdivé. Víc to nechci rozbírat, už jsem učinil právní kroky,“ prohlásil někdejší náměstek primátora.

„V jaké souvislosti se objevuje mé jméno se jménem Švachula? Víte asi více jako já. Byl členem Hnutí ANO a byl členem představenstva Brněnských veletrhů a výstav, stejně jako já. Žádné jiné vztahy jsme spolu neměli,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku již dříve Petr Vokřál.

Více si přečtěte na webu Ekonomický deník. 

SDÍLET