Další vláda s Babišem? U toho bych rozhodně nechtěl být. ANO se vydalo cestou pravicových reforem, říká Šmarda z ČSSD

V pátek začíná sjezd ČSSD, ze kterého vzejde nové vedení strany. A také lídr, který stranu povede do voleb. Co od sjezdu, který se uskuteční komplet v on-line podobě, můžeme čekat? „Podle mě by měly především ustat debaty o tom, zda jsme šťastní nebo nešťastní ve vládě Andreje Babiše. Jasně by mělo naopak zaznít, že do budoucna nechceme spolupracovat ani s ODS, ani s hnutím ANO. Samozřejmě ani s komunisty a SPD. A také by naopak mělo jasně zaznít, že by se ČSSD měla pokusit o to, aby se opět stala gravitačním centrem české levice,“ říká místopředseda strany Michal Šmarda v rozhovoru pro INFO.CZ.

Proč nekandidujete na předsedu ČSSD?

Jsem starostou v Novém Městě na Moravě. Mám tu práci rád a záleží mi na tom, abych ji dělal dobře a naplno. Za ty dva roky, co jsem místopředsedou strany, jsem pochopil, že na dálku se velká politika se vším všudy dělat nedá. Pokud bych se měl stát předsedou nebo prvním místopředsedou sociální demokracie, tak bych musel šidit práci pro svoje město.

Strašně moc jsem se o tom napřemýšlel, a prostě nechci šidit svoje město a lidi, kteří mi věří. A věřte, a ukázalo se to i teď během koronakrize, že to město potřebuje hodně práce. Nebylo by to zkrátka fér. Být místopředsedou, který přináší podněty z regionu, zvládnu. Ale víc ne.

Něco podobného tvrdí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Zároveň ale podle mého soudu platí, že ČSSD bude muset dříve nebo později sáhnout po úspěšných komunálních politicích. Otázka zní, zda k tomu doba už pomalu, ale jistě nedozrála?

Upřímně řečeno, krajská politika je té centrální o něco blíž. A proto má Martin Netolický k tomu, aby se stal předsedou, o něco blíž než já. Jako řadový místopředseda ČSSD se snažím být aspoň jednou týdně v Praze, jezdím tam vlakem z Nového Města, je to složité. Určitě bych v tomto ohledu nebyl přiměřeným soupeřem ostatním předsedům stran. A musím také říct, že v tomto smyslu rozumím Martinu Netolickému, on cítí odpovědnost za kraj.

Je jediný ze sociálních demokratů, který post hejtmana obhájil. Je vlastně už jediný sociální demokrat, který vzešel z loňských voleb jako symbol úspěchu a vítězství. Takže by právě proto měl být ve vedení sociální demokracie, alespoň na postu místopředsedy. Právě jako symbol vítězné politiky. Zároveň mu rozumím, že chce být v Pardubicích a věnovat se svému kraji. Předseda strany prostě musí být aspoň čtyři dny v týdnu v Praze. Nejde řídit sociální demokracii po telefonu.

Myslím si, že by se měl předsedou sociální demokracie stát někdo, kdo už na centrální úrovni obstál.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo by se podle Šmardy měl stát předsedou ČSSD?
  • Kam by měla sociální demokracie směřovat?
  • A proč už by neměla jít znovu do vlády s hnutím ANO?
sinfin.digital