Dostanu se do druhého kola, drolení hlasů nehrozí. Vadilo by mi, kdyby na Hradě byl bývalý komunista, říká Nerudová

Ekonomka Danuše Nerudová se chce stát první českou prezidentkou. Mluvili jsme s ní o tom, proč se rozhodla kandidovat v přímé volbě, jak hodnotí současnou politickou a společenskou situaci a s čím jde do boje o Hrad. „Co nám tady v posledních letech chybělo, je nadstranický a v některých oblastech apolitický prezident. Posledních deset let jsme viděli, jak to vypadá, když prezident není nezávislý,“ říká Nerudová. Česko podle ní potřebuje hlavu státu, která rozumí současným výzvám. A které že to jsou? I o tom je rozhovor.

Už máte svůj obytný vůz, kterým budete objíždět celé Česko včetně malých vesnic?

Ne, svůj obytný vůz nemám.

A jak chcete docílit toho, aby vás lidé znali napříč celou republikou?

Jdu cestou osobní a kontaktní kampaně. Setkávat se s lidmi mě nabíjí. Ráda naslouchám jejich příběhům. Vztah politiků s občany musí být založen na důvěře, ochotě politiků být mezi lidmi a zájmu o všechny občany. A je taky pravda, že politiků, kteří jezdí do regionů pouze před volbami, a následně, když jsou zvoleni, na ty regiony zapomenou, tak těch je bohužel celá řada. Navíc jsou regiony, do kterých politici v podstatě nejezdí.

Tématu venkova se věnuji nejen ve své profesi dlouhodobě. Během covidu, když jsem byla součástí skupiny Koronerv, jsem například upozorňovala, že tehdejší ekonomickou krizi ani tak nevyřeší něco na způsob konceptu „smart cities“, jako spíše „smart villages“. Potřebujeme chytrý venkov, kde jsou dostupné služby a lidem se tam daří. Náš venkov musí být tak říkajíc na palubě. Ostatně většina populace žije na venkově, a nikoli ve velkých městech.

Dokud toto politici nepochopí, lidé na venkově budou mít oprávněný dojem, že nejsou slyšeni. I z pozice rektorky zemědělské a lesnické univerzity dlouhodobě upozorňuji, že musíme například změnit hospodaření v krajině, že musíme zavést komplexní hospodaření, že se musíme naučit pracovat s vodou, a to jednoduše proto, že v celé řadě míst voda prostě není.

Zrovna tak už roky upozorňuji na klesající kvalitu půdy – musíme zmenšit výměry, na kterých se hospodaří, potřebujeme vytvářet remízky, svou roli v krajině hrají také mokřady a tak dále. To všechno se taky snažím propojovat s ekonomikou. Proto jsem také brojila proti zavedení elektronické evidence tržeb.

Určitě nebudu jednou z těch, která na venkov přijede před volbami a pak zapomene.

Co vám na ní vadilo?

Protože jedna věc jsou daňové úniky, druhá ale to, že to na mnoha místech zničilo veškerý společenský život na venkově. Ty hospody a malé obchody jako potraviny a smíšené zboží tam i kvůli EET zanikly. Pak do toho navíc přišel covid. Ti lidé tam skutečně nemají dostupnou infrastrukturu, obchody, lékaře, autobusové spojení…

Právě jsem chtěl říct, že ti lidé tam nemají nejen vodu, ale také třeba práci, školy a školky…

A právě dostupné kvalitní vzdělání je klíč – přitom každý rodič chce, aby jeho děti měly kvalitní vzdělání a mohly studovat kvalitní školy. Je to klíč k tomu, jak zlepšit celkovou životní úroveň v České republice, protože právě na mnoha místech na venkově je životní úroveň dost nízká a bohužel stát v tomto ohledu nedělá dostatek.

Toto všechno, o čem mluvíme, má přece také souvislost s volbami. Vždyť Miloš Zeman před druhou prezidentskou volbou objel celou Českou republiku včetně snad i těch nejmenších vesnic celkem čtyřikrát. A Andrej Babiš se teď bude pokoušet o něco podobného. Otázka tedy zní, jak chcete docílit toho, aby vás tady všude lidé znali. To je přece dost složitá a přitom zásadní věc.

Mám na to několik měsíců kampaně. Už nějakou dobu jezdím po celé republice a budeme v tom i s dobrovolníky pokračovat v rámci prezidentské kampaně. Navíc znovu opakuji: já jsem žila dva roky na Vysočině, český venkov a českou krajinu miluji, přirostla mi k srdci. Na kontaktní kampaň se skutečně těším a jsem přesvědčená, že přispěji k budování dlouhodobého vztahu. Určitě nebudu jednou z těch, která tam přijede před volbami a po nich na to zapomene. Navíc si myslím, že pokud jde o téma venkova, mám už ve veřejném prostoru slušnou stopu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč věří, že je kandidátkou všech a bude ve druhém kole?
  • Co myslí, když říká, že musíme vrátit důvěru státu v občany?
  • Jaké budou dopady války a ekonomické krize?
  • V čem má stát rezervy při pomoci občanům?
  • Jak by jako prezidentka vystupovala?
sinfin.digital