„Dělají to opět tajně a bez diskuze. Jsou to doslova miny, které zhoršují situaci.“ Šéf odborářů kritizuje Stanjurův plán na další škrty

Předseda ČMKOS Josef Středula v rozhovoru pro INFO.CZ objasňuje, jaký další plán úspor a v jakém režimu vzniká na ministerstvu financí. „Nejenom že se ty návrhy nedebatují, nejenom že se o nich nediskutuje v rámci sociálního dialogu, v rámci povinností, které jako ministři mají. Ale ještě se tady bez připomínkového řízení s jednotlivými ministerstvy předkládají takové věci,“ nešetří kritikou šéf odborářů. 

 Na sociálních sítích se objevily detaily o dalších chystaných úsporách vlády. Mimo jiné i na vašem twitterovém účtu. Jak se k vám ty informace dostaly?

ČMKOS je řádným připomínkovým místem, což znamená, že má přístup k celému materiálu, a tedy nejen k té části, která je veřejná a lze ji najít na stránkách vlády ČR a v tomto seznamu. Musím říct, že to, co je v něm obsaženo, je naprosto neuvěřitelné. A to ze dvou důvodů.

Ten první je, že ministerstvem financí byl materiál, a je to tam tak doslova napsáno, na základě udělené výjimky ze dne 22. května 2023 předložen do vnějšího připomínkového řízení. Za další: a opět cituji, materiál se týká přípravy státního rozpočtu České republiky na rok 2024 a střednědobého výhledu na léta 2025 a 2026. A také že materiál zpracovalo pro jednání vlády ministerstvo financí.

Jsou tam sdělení, která říkají například toto, opět cituji z materiálu ministerstva financí: vzhledem k tomu, že pozitivní dopady konsolidačního balíčku mají náběh zejména od roku 2025, bylo v souladu s nastaveným trendem konsolidace nutno přistoupit k dalším úsporným opatřením, zejména pro rok 2024. Tato opatření se promítají pouze na výdajové straně státního rozpočtu.

Jedná se zejména o pět navrhovaných opatření. Za prvé, jednorázová úspora v roce 2024 formou snížení objemu prostředků na platy o čtyři procenta. S tímto opatřením souvisí snížení stupně platových tarifů pro všechny zaměstnance veřejného sektoru o pět procent.

Za další: snížení příspěvku na výkon státní správy, stupnic platových tarifů pro rok 2024. Dále: odložení automatické valorizace platby na státní pojištěnce o rok. To jest z roku 2024 na rok 2025. A poslední dva body: snížení výdajů na výzkum, vývoj a inovace o deset procent pro rok 2024 a snížení výdajů na vybrané dotační tituly a jiné výdaje.

Toto nás samozřejmě rozlítilo, protože nejenom že to nevzniká v řádném režimu sociálního dialogu, ani ničeho podobného. Dělají to opět tajně, skrytě, bez debaty, bez diskuze. Dokonce jsem včera kontaktoval ministra práce Jurečku, a on mi řekl, že o tom neví. Což je – musím říct – naprosto nevídané.

sinfin.digital