Demonstranti proti premiéru Babišovi zaplnili Letnou. 30 let Praha nezažila větší protest

urm

23. 06. 2019 • 20:28

Nepochybně největší protest za posledních 30 let se dnes konal v Praze. Zhruba 250.000 (odhad organizátorů) lídí zaplnilo pražskou Letnou. Přestože demonstrující v uplynulých týdnech vyjadřovali nespokojenost se jmenováním ministryně spravedlnosti Marii Benešové, podle transparentů je zřejmé, že nyní žádali zejména demisi premiéra Andreje Babiše. Ten jakýkoliv podobný krok odmítl a organizátory ze spolku Milion chvilek pro demokracii vyzval, aby se s ním utkali ve volbách.

Babišovi se paradoxně splnilo přání, aby se demonstrovalo proti němu, nikoliv proti Benešové. „Ať si na demonstracích berou do pusy mě, ale ne jí. To je neuvěřitelná sprosťárna,“ uvedl na sociální síti Facebook ve svém pravidelném týdenním shrnutí. Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář při zahajovacím projevu zdůraznil, že na demisi Benešové nadále trvají. 

"Vážím si toho, že jste se přišli postavit za demokracii. Po dvou měsících lze říct, že se naše obavy potvrdili, kdy se nová ministryně postavila za premiéra Babiše," uvedl Minář. Krátce po něm vystoupil muzikant Tomáš Klus, který již před časem vyzval k bojkotu médií, která patří svěřenskému fondu Andreje Babiše. 

K demonstrantům se připojilo i několik divadelních souborů, na pódiu vystoupil za většinu hereckého souboru Národního divadla herec Filip Rajmont a podrobil českého premiéra tvrdé kritice. "Nebere ohledy nejen na ty, kteří žijí dnes, ale i na ty, kteří budou žít za desítky let. Děsí nás návrat normalizační mentality," doplnil.

Kromě demise Benešové i Babiše demonstrací rezonovalo i téma ekologie. Někteří vystupující upozornili, že se Česko ústy premiéra odmítlo na posledním summitu EU odmítlo připojit k závazku, že do roku 2050 bude jeho ekonomika takzvaně "klima neutrální". To v podstatě znamená, že by dokázala kompenzovat stejný objem emisí CO2, který vyprodukuje. "Zabíjí tím budoucnost naších dětí," uvedl Jaroslav Šebek z Asociace soukromých zemědělců ČR.

Ještě tvrdší byl k šéfovi hnutí ANO ekolog Jan Piňos. "Na mrtvé planetě není prostor pro demokracii. Zeman a Babiš vládnou způsobem, který ničí nejen společnost, ale i zemi. Naše krajina je nemocná," řekl. 

V druhé polovině demonstrace se na pódiu vystřídala ještě celá řada herců či dalších lidí ze společnosti. Žádné nové požadavky ovšem organizátoři během vystoupení nevznesli a svolali další protest až na 16. listopadu opět na pražskou Letnou. 

Pražští zdravotníci na svém twitterovém účtu uvedli, že na místě ošetřili celkem 70 lidí, 9 demonstrujících museli záchranáři odvést do nemocnice. Nejčastějším důvodem kolapsů bylo horko.

SDÍLET