Děti na dvou pětinách škol hladoví, rodiče nemají na obědy. Brzy se to rozmůže i ve školkách

Až na 40 procent mateřských a základních škol v Česku dochází děti z chudých rodin, které mají problém platit obědy. Trend je viditelnější na základních školách. Podle odborníků i proto, že předškolní docházka byla až do dneška nepovinná, a tak děti, jejichž rodiče si obědy nemohly dovolit, do školky jednoduše nechodily. To se ovšem změní. Už od letošního září totiž odstartuje jednoletá povinná předškolní docházka. Na problematiku poukazuje aktuální analýza společnosti Median pro Nadaci Open Society Fund Praha.

Placení obědů si nemohou dovolit především rodiny žijící v sociálně vyloučených oblastech. Problém se ale netýká zdaleka jen jich. Jak upozornil Eurostat, až dvacet procent českých dětí je v ohrožení příjmovou chudobou nebo sociálním vyloučením.

Právě jednoletá povinná předškolní docházka na problém znovu upozorňuje. Doposavad bývalo nehrazení stravného příčinou ukončení docházky dítěte do mateřské školy. Od září už jej ale školka nebude moct z tohoto důvodu vyloučit. Peníze na rodičích bude moct následně vymáhat občansko-právní cestou, případně má možnost se obrátit na Orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Zeman se s Trumpem setká, chybí poslední půlkrůček, věří velvyslanec v USA Kmoníček

Řešení lze podle odborníků hledat v hrazení stravného, jednoduše řečeno obědech zdarma. V mateřských školách by podle jejich odhadů mířila podpora na zhruba 70 tisíc dětí, které už školky navštěvují, a na tisíce dalších z nejchudších rodin, které nyní nastoupí. Podle analýzy společnosti Median je přitom tomuto kroku nakloněna i veřejnost. Podle 71 procent dotazovaných by se měl kraj, ve kterém respondent bydlí, zapojit do existujícího programu dotací školního stravování. Výrazná podpora zaznívá z regionů s největším počtem sociálně vyloučených lokalit jako Karlovarský, Ústecký nebo Moravskoslezský kraj.

Nactiutrhač zvířat Bělobrádek. Na šibenici! Komentář Zdeňka Šarapatky

Jaké dnes existují dotace?

V současné době existují v ČR dva souběžné programy, které problematiku stravného v MŠ a obědů v ZŠ řeší. Operační program MPSV poskytuje stravné zdarma dětem z mateřských a základních škol. Podmínkou je hmotná nouze jejich rodin trvající minimálně 3 měsíce. Druhý program, dotační program MŠMT, poskytuje obědy zdarma dětem pouze na základních školách. Podmínky nároku na oběd zdarma nejsou striktně dané – záleží na podmínkách NNO, přes které financování probíhá.

Odpovědi se ovšem liší v tom, kdo by měl na dotaci dosáhnout. Podle třetiny veřejnosti by nárok na obědy zdarma měly mít pouze děti z nejchudších rodin. Tak je dnes nastaven program ministerstva práce a sociálních věcí, do něhož se zapojilo osm ze čtrnácti krajů. Polovina respondentů by nárok přiznala dětem ze všech rodin s podprůměrným příjmem. Podle 26 procent dotázaných by školní obědy zdarma měly být určeny pro všechny děti.

Taková praxe v současnosti funguje v některých severských státech. Skotsko nebo britské úřady takto podporují nejmladší děti. Podobný krok zvažovalo i české ministerstvo školství, kvůli finanční náročnosti od něj ale ustoupilo. Obědy zdarma by stát vyšly na zhruba 3,5 miliardy korun na jeden školní rok pro děti v MŠ a tři miliardy pro děti na prvním stupni ZŠ.

Billboardy neodstraníme, vzdorují provozovatelé. Ministerstvo je ale strhne, nepomůže ani vlajka

Na pozitivní dopady hrazení stravného upozorňují i samotní zástupci mateřských škol. Podle 70 procent z nich se u dětí zlepšila docházka. Celých 60 procent uvedlo, že se stravování zdarma podepsalo na lepších výsledcích a podle 37 % se zvýšil počet chudších dětí ve školce.

SDÍLET
sinfin.digital