Děti v jihlavské zoo ubily plameňáka. Měly v tu dobu sedět ve škole a jsou to "známé firmy"

Jihlavskou zoo otřásl případ trojice dětí, které se do ní vlámaly a přímo v zimovišti zabily plameňáka. Další zvíře zranily. Podle zdrojů INFO.CZ se jednalo o „známé firmy“, které tou dobou měly sedět ve škole. Dětem je od šesti do deseti let a kvůli tomu zatím není zřejmé, jaký trest je čeká a jaká odpovědnost padne na jejich rodiče. Zahrada nechystá kvůli případu nová opatření – nechce riskovat, že by další ptáci uhynuli kvůli stresu. „Je strašně složité nějaká opatření přijmou, zoo je uzavřena vysokým a kvalitním plotem a je poměrně obtížné se do ní nelegálně dostat,“ říká pro INFO.CZ mluvčí zahrady Martin Maláč.

Trojice dětí se do zahrady dostala bez doprovodu a nelegálně. Jak uvedl Blesk, podařilo se jim proniknout přímo do uzavřeného zimoviště ptáků, po kterých házely kameny a jednoho podle zoologů ukopaly. Zvíře mělo cenu v řádu desítek tisíc korun.

Lidé na Krymu zažili srážku s realitou, říká ukrajinská novinářka pro INFO.CZ

„Ti plameňáci to odnesou. Jsou křehcí a pokud se jim zlomí ta noha, je to většinou konečná, protože vykrvácí,“ vysvětlil INFO.CZ příčiny smrti zvířete mluvčí zahrady Martin Maláč.

Nejedná se podle něj o první případ, kdy tato zvířata v jihlavské zoo někdo napadl. „Byly případy i z dřívějška. Nevím, proč plameňáci, asi někoho iritují. Byl případ tuším asi před 15 lety, někdo se natáhl z chodníčku a přerazil mu nohu,“ připomíná Maláč.

Konfliktní soužití dvou alfasamců, říkají o kombinaci prezidenta Zemana a premiéra Babiše politologové

Zoo podle něj má kvalitní zabezpečení a není v jejích silách ho jakkoli navyšovat. „Není možné, abychom měli plot jako ve vězení. Samotné expozice zvířat, tam je to o kompromisu. Aby nebyla stresovaná obrovským plotem, aby neutekla a aby se k nim neukáznění návštěvníci nedostali,“ vysvětluje mluvčí.

Právě stres je faktorem, který zbytek hejna může po útoku ohrozit. I proto zoologové nechtějí zavádět další opatření a i kus, který děti zranily, raději nechali s dalšími ptáky. „Pokud bychom ho odchytili a pokud bude o samotě, tak pojde stresem. Vypadá, že je v situaci, že to asi zvládne,“ říká Maláč. Zvíře kulhá, ale jinak by podle veterinářů mělo být v pořádku.

Smutné prvenství. Pytláci v pařížské zoo zastřelili nosorožce kvůli rohu za milion

Trojice výtržníků je podle zdrojů INFO.CZ považovaná za „známé firmy“. Ze zahrady se dostali zadním vchodem a zachytily je bezpečnostní kamery. Policie i třetí z dětí krátce po útoku chytila. Další postup zahrada nechává na ní. Mluvčí Maláč dodává, že děti by se samy normálně do zahrady kvůli věku ani nedostaly. „Měli v tu chvíli být ve škole,“ připomíná.

Policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková potvrzuje, že se případem dál zabývají a prověřují ho s podezřením na poškození cizí věci a týrání zvířat. „Osoba do 15 let není trestně odpovědná, zákon má ale možnosti,“ říká. Vzhledem k věku pachatelů ale podle ní nelze další postup a trest momentálně předjímat.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

SDÍLET
sinfin.digital