Divoký západ v Česku? Chovanec chce lidem umožnit střílet teroristy

Resort Milana Chovance (ČSSD) chce ústavním zákonem povýšit možnost použít legálně drženou zbraň k zastavení teroristického útoku. Návrh by ministerstvo chtělo prosadit ještě do podzimních sněmovních voleb. Zdůvodňuje ho tak, že chce lidem umožnit efektivní obranu.

Rok 2016, kdy západní Evropa zažila několik zdrcujících teroristických útoků, mění pohled na bezpečnostní opatření. Ministerstvo vnitra chce dát zodpovědnost i do rukou veřejnosti. Navrhuje, aby kdokoli, kdo legálně vlastní zbraň, měl možnost zakročit a měl na to ústavní právo.

Opatření proti terorismu vydrží přinejmenším do pátku. Policie se zaměří hlavně na obchodní centra

Ministerstvo uvedlo, že v okamžiku útoků jako byly ty v Nice a v Berlíně, kde pachatelé najeli do davu kamiony, jsou možnosti bezpečnostních složek účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám omezené

Zbraně v Česku

K loňskému 1. prosinci bylo podle ministerstva vnitra v Česku 300 115 držitelů zbrojních průkazů. Z toho téměř 241 000 mělo průkaz skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku. Registrováno bylo 798 424 zbraní všech kategorií, z toho 357 338 samonabíjecích pistolí, pušek nebo revolverů.

„Je zcela nepochybné, že pravděpodobnost úspěšného dokončení útoku se v případě aktivní a včasné obrany, byť vedené nikoli ze strany profesionálních bezpečnostních složek státu, relativně významně snižuje,“ dodalo ministerstvo. Jakákoli možnost legální obrany, která snižuje možnost dosažení cílů útočníka, je podle vnitra žádoucí z hlediska ochrany základních práv a svobod.

„Návrh ústavního zákona nemá za cíl zakotvit držení zbraní a střeliva jako základní právo po vzoru například druhého dodatku Ústavy Spojených států amerických,“ upozornilo vnitro. Navrhované právo by mělo být jen jednou z možností, a mělo by se vztahovat pouze na české občany a české území, nikoli na občany dalších zemí EU, kteří pobývají v ČR.

Bližší podmínky by měla stanovit navazující novela o zbraních, která by podle vnitra měla přinést vyšší nároky na majitele střelných zbraní. Podle ministerstvo by například museli absolvovat pravidelné povinné střelby. Novela by měla také garantovat vyšší úroveň znalostí a připravenosti držitelů zbraní v oblasti zajišťování bezpečnosti.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital