Dobrovolnice z hospicu: O eutanazii mluví poplašené poslankyně. Budeme zabíjet i děti pod dvanáct let?

Lenka Petrášová

V Česku se znovu začalo po letech mluvit o eutanazii. Poslankyně Věra Procházková (ANO) chce do začátku příštího roku předložit zákon, jenž by ji zavedl do českého právního řádu. Martina Špinková, která doprovázela coby dobrovolnice ke smrti čtyři desítky lidí, před uzákoněním eutanazie varuje. „Všímejme si toho, jak moc se změnil život v těch zemích, kde eutanazie nebo asistovaná sebevražda už zavedena je. Ti lidé nejsou o nic šťastnější, utrpení a bolesti nezmizely, ba naopak je vidět ta nebezpečná šikmá rovina jakou takové řešení nabízí,“ říká Špinková v rozhovoru pro INFO.CZ. Míní tím třeba fakt, že v Belgii je po stížnostech rodin vyšetřován předseda komise pro kontrolu a hodnocení eutanazie Wim Distelmans.   

Co na to říkáte, že se v Česku zase mluví o uzákonění eutanazie?

Mám už z toho skoro pocit, že je to něco jako druh, bohužel trochu upadlého, folkloru. Vždycky to téma někdo zvedne po letech ze země a tancuje kolem něj. Jenže je to vážná  věc. Mluvíme o zabíjení člověka člověkem, byť jakoby sofistikovaném. To je cosi, co naše civilizace primárně trestá. Tedy spíše bychom se měli podívat na to, co opravdu chceme a kdo to navrhuje a jaké úmysly jsou za tím. A také co to se společností udělá.

Jak to myslíte?

Musíme si položit otázku, proč to teď ta skupinka splašených poslankyň ne moc rozmyslně řeší. Jestliže v Česku máme 70 procent lidí, kteří by uvítali eutanazii – aniž ti lidé přitom přesně vědí, o čem mluví – tak se z toho stává politické téma a jistě se na tom dají nasbírat nějaké politické body. Namísto toho, aby se řešilo to, co je skutečně důležité – tedy kvalita péče o umírající a peníze na paliativní a hospicovou péči.

Vážné dilema. Je v pořádku nechat zemřít 17letou dívku, která neměla smrtelnou nemoc?

sinfin.digital