Dopravní peklo, odpadky v ulicích a Hřibova drahota. Bezradnost magistrátu se projeví u voleb, říká Udženija

Permanentní dopravní kolaps, nepořádek v ulicích a masivní zdražování. To vše podle zastupitelky hl. města Prahy a místostarostky Prahy 2 Alexandry Udženija (ODS) trápí Pražany, kteří odnáší neschopnost současného vedení města. Jejich nespokojenost se odrazila i na výsledku sněmovních voleb, kde v Praze koalice SPOLU získala čtyřicet procent hlasů. Prioritou pražských občanských demokratů v čele s novým předsedou Markem Bendou proto je, aby koalice SPOLU kandidovala i příští rok v komunálních volbách. „Bylo by vůči voličům vyloženě nefér nepokusit se ve spolupráci pokračovat i v komunálních volbách,“ říká Udženija v rozhovoru pro INFO.CZ. Pražská zastupitelka věří, že společná kandidatura ODS, TOP 09 a KDU-ČSL může vést k volebnímu vítězství a změnit současný kurz vedení města nastavený koalicí Pirátů a hnutí Praha sobě.

Brzy to budou dva měsíce od voleb, takže jejich výsledek můžeme hodnotit už s mírným odstupem. Obzvlášť v Praze možná výsledek koalice SPOLU překvapil i optimisty. Co myslíte, že jej způsobilo?

Máte pravdu, možná ani ti největší optimisté nečekali, že výsledek SPOLU v Praze bude začínat čtyřkou. Je to famózní výsledek, ale zároveň pochopitelně i obrovský závazek vůči všem voličům, kteří v nás vložili důvěru. Vysvětluji si těch více než čtyřicet procent tak, že Pražané vidí bezradnost na magistrátě, kde hlavní slovo mají Piráti, STAN a Praha Sobě. Svoji roli hraje i fakt, že Praha vždy byla „antiBabiš“, což znamená silné výsledky pro jeho protikandidáty. Třetí, pro mě asi nejdůležitější důvod je ten, že lidé rádi vidí, když se někdo umí domluvit, spojit se a hledat kompromisy. Vzbuzuje to v nich důvěru.

Takže podle vás rozhodlo, že lidé ze SPOLU fungovali doopravdy spolu a nehádali se?

Ano. Ze začátku se možná vyjasňovaly nějaké programové otázky, ale pak jsme jako koalice opravdu fungovali, zatímco u koalice Pirátů a Starostů to obzvláště těsně před volbami, což je pro mnoho voličů kritické období, dosti vřelo. Nemluvě o tom, co přišlo po volbách. Schopnost dohody a spolupráce na celorepublikové úrovni, i tady v Praze, byla podle mě opravdu jedním z nejsilnějších impulsů pro to, že nám voliči dali hlas. A je teď na nás jejich důvěru nezklamat.

Je tedy podle vás spolupráce na základech koalice SPOLU cestou i pro komunální volby příští rok, kdy se v Praze bude volit jak zastupitelstvo hlavního města, tak jednotlivých městských částí?

Určitě! Jestli by se o pokračování volební spolupráce ODS, TOP 09 a lidovců mělo mluvit, pak je to v Praze, což se ostatně již děje. Vzhledem k tomu, že jsme zde získali přes čtyřicet procent hlasů ve sněmovních volbách, bylo by vůči těmto voličům vyloženě nefér nepokusit se ve spolupráci pokračovat i v komunálních volbách. Co se městských částí týče, asi každý sám nejlépe ví, co tam funguje a jaké je rozložení sil, takže to necháme na představitelích jednotlivých městských částí. Samozřejmě budou ale všichni rádi, když i v nich půjde do voleb komunální koalice SPOLU. Sama mohu říci, že u nás na Praze 2 se o to určitě pokusíme. Co se voleb na magistrát týče, tam je to bez debat.

Hřib město skutečně vést neumí, umí se leda někde fotit. Jeho odvolání by ale v současné době situaci v Praze zhoršilo a způsobilo ještě větší chaos.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké priority má nový předseda pražské ODS Marek Benda a proč nebude kandidovat na primátora?
  • Co nejvíce trápí Pražany a jak tyto neduhy hlavního města napravit?
  • A u kterých služeb došlo během vlády Pirátů a Prahy sobě k největšímu zdražení?
sinfin.digital