Dospělí často zapomínají na očkování proti tetanu. Co lidem bez vakcíny hrozí?

08. 02. 2017 • 08:02

Víte, kdy jste se byli naposledy nechat přeočkovat proti tetanu? Po 18. roce věku si pacienti termíny očkování musí hlídat sami. Protože lékaři nemají povinnost hlídat pravidelnost vakcinace, někteří na očkování zapomínají. Jaká jsou ale rizika, když člověk zapomene a nechrání ho vakcína?

V posledních deseti letech se tetanus objevil v Česku jen ve dvou případech, v roce 2015 a 2016. „Prvním případem nákazy bylo poranění muže v Jihočeském kraji, následně zemřel. Na přelomu roku 2015 a 2016 onemocněla 73letá žena v Olomouckém kraji, ale uzdravila se,“ popisuje pro INFO.CZ epidemioložka ze Státního zdravotního ústavu Jitka Částková.

Tetanus je smrtelný, pokud se ale člověk nakazí, má šanci přežít. „Po případné nákaze přichází aplikace antitetanického toxinu a podpůrná léčba. Tetanus má ale 50procentní úmrtnost,“ doplňuje Částková. Proto se doporučuje přeočkování po 10 až 15 letech.

Důvody pravidelného očkování jsou tedy jasné. Prevence je snazší a jistější než léčba. Mnozí ale na přeočkování zapomínají, případně to „plánují“. „Ještěže jste mi to připomněla,“ děkuje například Zuzana Lenhartová. Jiní stále čekají na vhodný okamžik. „Mám to v plánu na jaře. Teď jsem nemohl kvůli nějaké chřipce,“ ubezpečuje Lubomír Friml.

Některé na očkování upozorní lékaři, přestože to není jejich povinnost. „Praktický lékař mi řekl, že zejména ženy v mém věku kolem třicítky mají často "problém" s tím, že v období, kdy by se měly nechat na tetanus přeočkovat, založí rodinu, takže to nejde. A pak kojí, takže to taky nejde. Pak na to zapomenou a pak mají druhé dítě, takže to taky nejde. Tak jsem se rozhodla poctivě oběhat všechna propadlá očkování. Otěhotněla jsem přesně mezi encefalitidou a tetanem,“ popisuje další žena, která nyní není očkovaná.

Počty nakažených se v posledních letech pohybují kolem nuly. Je to důkladnou proočkovaností populace nebo tím, že nebezpečí tetanu už pominulo? „Samozřejmě, že riziko nákazy stále trvá, protože spóry přežívají v půdě řadu let,“ upozorňuje Částková. Něco jiného si ale myslí lékařka Ludmila Eleková, která je známou odpůrkyní očkování. „Riziko nákazy v přírodě je velmi malé. Tetanus se u nás dlouho nevyskytuje. Zranění, ze kterého může nákaza vzniknout, musí splnit určité podmínky. Rána musí být kontaminovaná špínou, ve které se nachází původce tetanu, a nesmí v ní být kyslík. Kde teče krev, tam je kyslík, takže v dostatečně prokrvené tkáni tetanus nevznikne. Otevřené, krvácející, správně ošetřené rány neznamenají žádné riziko,“ tvrdí pro INFO.CZ Eleková.  

Příčinou onemocnění jsou toxiny produkované bakteriemi Clostridium tetani. Tyto bakterie jsou běžnou součástí trávicího traktu skotu, koní a dokonce je můžeme najít i u některých lidí. Bakterie se dostanou s výkaly do půdy, kde se zapouzdří a vytvoří spóry. Ty mohou vniknout rankou do těla, kde se infekce rozvine. Do 30 dnů se pak objevují první příznaky. Nemocný začne cítit křeče žvýkacích svalů, které postupně přecházejí i na mimické svaly. Člověk má bolestivě stažená ústa a výraz obličeje připomíná křečovitý smích. Svalové napětí se rozšiřuje do celého těla, nemocní bývají silně prohnutí v zádech a připomínají luk.

Kolik obyvatel na včasné přeočkování zapomíná, se nedá určit. „Nemáme žádný registr očkování, takže nevíme,“ vysvětluje Částková. Protilátky z těla časem vyprchávají, pokud tedy někdo nestihne přijít do 15 let od posledního očkování, musí podstoupit základní vakcinaci znovu. „Pokud člověk nepřijde na přeočkování v termínu, dostane pak klasické očkování třemi dávkami. První dávka, za šest týdnů druhá a za šest měsíců třetí dávka,“ doplňuje Částková. 

V České republice je očkování proti tetanu povinné od roku 1958. Onemocnění se podle zjištění Světové zdravotnické organizace častěji objevuje v rozvojových zemích, velkým problémem je například v Nigérii. Často se objevuje také novorozenecký tetanus. Děti, které se narodí matkám, které nejsou proti tetanu očkované, se mohou nakazit nesterilním ošetřením pupeční šňůry, které není v rozvojových zemích výjimečné.

Situace se postupně stabilizuje třeba v Indii, hlavně díky větší proočkovanosti populace. V Evropě v roce 2015 onemocnělo tetanem 122 obyvatel. Celosvětově se nemoc ten rok objevila u 10 337 lidí.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Víte, jaké očkování potřebujete při cestách do zahraničí? Čtěte zde>>>

Jan Palach: Upálení, čtyři poslední dopisy a dva hroby. Podrobnosti o statečném činu, od kterého uplynulo 50 let, čtěte zde>>>