Důvěra se testuje na každé úrovni, říká Gazdík k „podrazu“ Pirátů na Zlínsku

Bývalý předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje okolnosti, za kterých došlo ke konfliktu Starostů a Pirátů na Zlínsku po krajských volbách. STAN pracoval s tím, že budou postupovat v jednom bloku, Piráti se ale nakonec rozhodli pro samostatný postup. A na rozdíl od Starostů nakonec budou podle všeho součástí koalice. Spolu s hnutím ANO, ODS a ČSSD.

STAN míří ve Zlínském kraji podle všeho do opozice. Jak to?

Vypadá to tak a koalice je zřejmě už upečená. (Zástupci ANO, Pirátů, ODS a ČSSD dnes podepsali memorandum o spolupráci. Plánují společnou koalici v čele s hejtmanem Radimem Holišem, pozn. red.)

Podle vašich vyjádření do médií jste chtěli postupovat koordinovaně s Piráty. Proč to neklaplo?

Byli jsme jako vyjednavači za STAN na Zlínsku k Pirátům naprosto otevření, včetně informací o nabídce ANO směrem k nám. Nedovedli jsme si představit koalici bez Pirátů. Snažili jsme se proto domluvit na společném postupu, ale druhý den bylo vše jinak. Protože jsme byli k Pirátům féroví, nejsme v koalici.

Jak vám Piráti odůvodnili, že budou postupovat po vlastní ose?

Neodůvodnili. Pouze sdělili, že takto to odhlasoval jejich zastupitelský klub.

ANO skončí ve většině krajů v opozici. Bude ale také vládnout. S ODS, ČSSD nebo lidovci

Už jste reagoval tím, že navrhnete odložit hlasování o tom, aby STAN šel s Piráty společně do sněmovních voleb. Není ale přece jen něco jiného krajská, a něco jiného centrální politika?

Je to bezesporu jiná liga, ale důvěra se testuje na každé úrovni. Navíc celostátní politika do toho zapojena byla, vedení Pirátů spolupráci ve Zlíně přislíbilo. Ale ve čtvrtek si to budeme s kolegy z celostátního pirátského vedení vyjasňovat, aby se rozhodování STAN o tom, zda zahájit exkluzivní jednání s Piráty, odkládat nemuselo.

Chápu to dobře, že STAN nechtěl do koalice s hnutím ANO?

Nebyla to naše první volba.

Jaká je vaše pozice, pozice hnutí STAN na Zlínsku, vůči lidovcům? Původně se mi to totiž jevilo tak, že odmítáte alianci i s lidovci…

Tak dosud jsme s lidovci byli v krajské koalici. Naší podmínkou ale bylo, že KDU-ČSL bude reflektovat vůli voličů ohledně stavby nové nemocnice. Že si uvědomí, jak špatně ji vysvětloval jejich hejtman a jak nedokázal přesvědčit voliče. Abychom si rozuměli: stále si myslím, že stavět novou nemocnici je lepší, ale ctím vůli voličů. Nelze stavět projekt za osm miliard korun, který nemá voličskou podporu.

Ptám se proto, že volby ve Zlínském kraji vyhrálo ANO, lidovci byli těsně druzí. Od začátku přece bylo jasné, že koalici bude skládat jedna, nebo druhá strana…

To jistě. A my hledali tu lepší variantu. Ale rozhodně se nebojíme ani opoziční role.

SDÍLET
sinfin.digital