EET pohledem hospodských. Někde na protest zavřeli, jinde se smějí

Elektronická evidence v první den ostrého provozu běží bez zádrhelu, to ale neznamená, že by ji kritici vzali na milost. Některé provozovatele restaurací a hotelů systém nijak neznepokojuje, jiní ho z principu odmítají a na protest třeba i zavřeli.

„Bohužel nejsme připojeni, tudíž nemůžeme otevřít,“ stojí na roletě Kavárny Liberál v pražských Holešovicích. Podnik tvrdí, že systém EET má, ale nefunguje mu. A podle svědectví uživatelů sociálních sítí není jediný.

Jiné restaurace pro dnešek na protest zavřely. A například kavárna Paralelní Polis v Praze založená skupinou Ztohoven elektronickou evidenci tržeb otevřeně bojkotuje. Provozovatelé kavárny považují EET za zásah do soukromí občanů a obávají se zneužití dat. Uvedli, že na její pravidla „nikdy nepřistoupí“.

Kritické hlasy se ozývají i mimo Prahu. Majitelka hospody na Olomoucku podle ČTK uvedla: „Jsem zaměstnaná, řádně odvádím státu daně, toto jsem měla jako přivýdělek, udělala jsem si kvůli tomu živnostňák. V malé obci se 150 obyvateli jsme hospůdku vybudovali s partou kamarádů. Stala se kulturním a zábavním místem v dědině. Středa byla posledním otevíracím dnem.“

Oproti tomu například hotely sítě Accor zahajily zkušební provoz EET před třemi týdny a dnes hlásí: „Neregistrujeme žádné komplikace s našimi interními systémy. Vše funguje bez komplikací i dnes, v den oficiálního spuštění.“ 

10 věcí, které byste o EET měli vědět, i když nepodnikáte

EET dokáže i pobavit

Novinka však dokázala v jiných podnicích vzbudit i veselé emoce. V řeznictví ve Wilsonově ulici v centru Přerova ve středu vpodvečer jedna z prodavaček s úsměvem nabízela zákaznicím „Babišovu účtenku“. Účtenky se speciálním kódem tam začali prý vydávat už v pondělí. „Chceme být včas pojištěni, kódům ale vůbec nerozumíme,“ říkala pobaveně prodavačka.

S humorem k dnešní novince přistoupila také holešovická vinotéka, která zákazníkům rozeslala SMS zprávy ve znění: „S nástupem EET nezdražujeme, nezavíráme ani nestávkujeme. Naopak Vám k nákupu nabídneme jako bonus účtenku. Přijďte si pro ni.“

HlídačEET.cz

Podle serveru HlídačEET.cz, který systém elektronické evidence tržeb monitoruje, zatím vše funguje bez problémů.

Graf rychlosti odezvy na stránkách hlidaceet.cz, které chod systému nezávisle monitorují v reálném čase, ukazoval jediný výkyv před třetí hodinou ráno. Polední „obědová“ špička proběhla bez potíží.

Server sleduje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET. „Dle mého očekávání EET jede. Dneska problémy na straně EET serveru nečekám. Uvidíme 1. března 2017," uvedl na twitteru Michal Bláha ze zmíněného serveru. 1. března do systému vstoupí maloobchody a velkoobchody.

Přes 1,7 milionu účtenek a svižný chod. EET v prvních číslech

SDÍLET
sinfin.digital