Euro za 25,60. Koruna je nejsilnější od října 2013, pozornost poutají další kroky centrální banky

Česká měna dnes mírně posílila k euru, a opět tak posunula úroveň nejsilnějšího kurzu od začátku měnových intervencí. K 17:00 oproti pondělnímu závěru zpevnila vůči euru o dva haléře na 25,60 Kč/EUR a byla tak nejsilnější od října 2013. K dolaru koruna posílila o čtyři haléře na 21,77 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

K dnešnímu posílení přispěl podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové člen bankovní rady ČNB Tomáš Nidetzký prohlášením o možném zvýšení úrokových sazeb až o 0,5 procentního bodu. Na dalším zasedání rady v listopadu se podle Steckerové počítá spíše s růstem základní sazby, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o 0,25 bodu. Výraznější růst by mohl vést k posílení koruny až na 25,30 Kč/EUR, sdělila.

Rusnok z ČNB dostal ocenění za hladké ukončení intervencí. „Uznání naší neortodoxní politiky,“ pochvaloval si

Již před několika dny se česká měna vrátila na úroveň, jakou měla k euru na přelomu října a listopadu 2013, tedy krátce před zahájením měnových intervencí České národní banky. Tehdy se kurz koruny k euru pohyboval kolem 25,80 Kč/EUR. Centrální banka zahájila intervence 7. listopadu 2013 kvůli obavám z deflace - poklesu cenové hladiny, a držela tak poté českou měnu u hladiny 27 Kč/EUR.

Koruna od ukončení intervencí letos v dubnu vytrvale posiluje k euru i dolaru. Dnes se během dne dostala až na 25,57 Kč/EUR. Stále se však česká měna nedostala zpět na nejsilnější hodnoty z podzimu 2013, kdy činil kurz v polovině října 25,50 Kč/EUR.

SDÍLET
sinfin.digital