Evropa se pře o zákaz lyžování kvůli covidu. Likvidační, zní z Česka

Do konce roku žádné lyžování na evropských svazích! S takovým návrhem kvůli covidu přišel italský premiér, který se obává, že by se jinak koronavirus znovu začal šířit. A není sám. V Česku a některých dalších zemích se ale tenhle nápad vůbec nelíbí.

Italský premiér Giuseppe Conte přitom není jediným evropským politikem, který žádá, aby areály zůstaly o vánočních prázdninách v celé Evropě uzavřené. K jeho požadavku s v úterý připojil například i předseda bavorské vlády Markus Söder. A o zákazu uvažuje i francouzská vláda.

„Společně s Angelou Merkelovou a Emanuelem Macronem pracujeme na společném evropském protokolu k tématu zimní dovolené. Kvůli zvýšenému riziku infekce si zimní lyžařskou dovolenou nyní prostě nemůžeme dovolit,“ řekl Conte v pondělí v italské televizi La7. Podle něj Itálie nemůže připustit, aby ji kvůli otevřeným střediskům a tisícovkám lyžařů ohrozila další, už třetí vlna epidemie.

Návrh ale vzbudil mezi politiky v EU značně rozdílné reakce. Zatímco francouzský i bavorský premiér jsou mu nakloněni, i pověřenec německé spolkové vlády pro turistický ruch Thomas Bareiß s ním nesouhlasí. „Bezpečnost musí být i v zimě na prvním místě. Jsem však přesvědčen, že lyžování je do jisté míry a za jasných kritérií, jakým může být například stanovení maximálního počtu denních skipasů, možné bez problémů,“ řekl Bareiß německé agentuře DPA.

Pomůže covid k léčbě rakoviny? Vědci hlásí převrat v biomedicíně

sinfin.digital