Exmanažer Argemy, který nechtěl „zabrušovat“. Národní bezpečnostní úřad bude dozorovat Rozner z SPD

15. 12. 2017 • 18:05

Poslanecká sněmovna zvolila šéfy většiny stálých komisí a delegací. Mezi vybranými adepty vyniká Miloslav Rozner z SPD, který se označuje za experta na kulturu. Přesto se dostal do čela důležité komise, která kontroluje činnost Národního bezpečnostního úřadu. Část zákonodárců před volbou zpochybňovala jeho kompetence. Rozner mlčí a situaci nijak nekomentoval.

V předvolební debatě České televize na sebe tehdejší jednička kandidátky SPD v Jihočeském kraji upozornila nepřesvědčivým výkonem. Miloslav Rozner tehdy své selhání svedl na trému. Faktem ovšem je, že to byla relativně vzácná příležitost, kdy ho veřejnost mohla vidět veřejně vystupovat.

Teď je Okamurův expert na kulturu v nové roli. Z rozhodnutí 134 poslanců stane v čele komise pro kontrolu činnosti NBÚ. Tedy v čele důležitého poslaneckého útvaru, který má přímo dozorovat odbornou instituci zodpovídající za utajované informace a bezpečnost státní správy.

Linka, která by jeho angažmá vysvětlovala na první pohled chybí. Rozner v minulosti působil jako manažer skupiny Argema a organizoval kulturní akce, v tomto směru se profiloval i v kampani.

Rozpor neunikl některým zákonodárcům. „Nevím nic o tom, že by byl nějakým odborníkem v oblasti Národního bezpečnostního úřadu nebo národní bezpečnosti,“ komentoval to například Ondřej Veselý z ČSSD. Ten na plénu navrhl, zda by se Rozner nechtěl zapojit například do práce podvýboru pro kulturu.

Ještě víc si přisadil lidovec Jan Bartošek. „Dovolte mi lehkou nadsázku. Jestliže získal vaši nominaci, předpokládám, že víte, co děláte, protože on se do té problematiky velice dobře zabrousí,“ řekl podle iDnes.cz s odkazem na starší Roznerův výrok.

Rozner se komentáře zdržel. Jak je v SPD běžné, mluvil za něj předseda poslanců hnutí Radim Fiala. „Pan Rozner je slušný člověk a nemá žádná negativa z minulosti,“ odůvodnil nominaci do čela komise.