Fiala Zemanovi neustoupí. Jak byli kandidáti nominovaní, tak je odešle prezidentovi ke jmenování, míní Jurečka

S předsedou lidovců Marianem Jurečkou jsme hovořili o vzniku vlády, strategii lidovců nebo o tom, s jakými ambicemi jde on sám do čela ministerstva práce. Jurečka se nám také přiznal, že nezná jméno kandidáta na ministra, ke kterému má výhrady prezident Miloš Zeman. Současně má za to, že Petr Fiala Zemanovi neustoupí. „Mluvili jsme o tom všichni předsedové. A za těmi nominacemi si stojíme. A stejně tak za nimi stojí Petr Fiala, který řekl, že jak byli kandidáti nominovaní, tak je odešle prezidentovi ke jmenování,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ.

Jak jste se dopracoval k tomu, že se budete ucházet o post ministra práce a sociálních věcí?

Poté, co jsme si na základě detailních diskusí uvnitř KDU-ČSL vyříkali, že chceme, aby jednou z našich priorit bylo ministerstvo práce a sociálních věcí, a poté, co mi Šárka Jelínková řekla, že ona z rodinných důvodů nominaci nepřijme, jsem se rozhodl, že bych to měl jako předseda – navíc už s jednou vládní zkušeností – vzít na sebe. Zvážil jsem to a nakonec jsem si prostě řekl, že do toho půjdu. Takový byl vývoj celé věci.

Za sebe pak musím říct, že sociální oblast dlouhodobě sleduji, nejsem člověk, který by byl od sociální politiky nějak odtržený. Navíc jsem čtyři roky působil v krajské komisi pro sociální politiku v rámci Olomouckého kraje, tři roky jsem vedl naši odbornou komisi uvnitř KDU-ČSL a poslední čtyři roky jsem byl také členem charitní rady Charity v Olomouci. V minulém volebním období jsem také předkládal několik pozměňovacích návrhů k novelám, které se týkaly i sociální politiky.

To angažmá beru s jistou pokorou, zároveň to považuji za velkou výzvu. Ten resort je složitý, má spoustu vnitřních problémů a také širokou agendu. Chci se s tím poprat a posunout naši sociální politiku zase o kus dál.

Přesně to jsem chtěl říct: ten resort je složitý. Jaké jsou vaše hlavní priority?

Nacházíme se ve složité situaci, tím myslím covid a jeho dopady, energetická krize a její dopady, stát tady musí umět nabízet adresnou pomoc těm, kteří si se svou situací nedokážou poradit. Nesmíme dopustit, aby se nám i nadále zhoršovala sociální situace lidí. Ten resort se pak musí naučit řešit problémy, u kterých se mu to dlouhodobě nedaří. Tím myslím třeba důchodovou reformu, kterou je potřeba dotáhnout. Musí umět oceňovat mezigenerační solidaritu, zásluhovost nejen tu finanční, ale také zásluhovost rodičů.

V klíčových oblastech mám dále ambici nastavit automatické valorizační mechanismy, abychom se nedostali do situace, že se tady několik let nemění například výše příspěvku na péči a další sociální dávky. Musí to být nastaveno tak, aby se tyto sociální dávky valorizovaly s ohledem na ekonomickou situaci naší země. Ostatně je to věc, kterou máme zakotvenou v našem koaličním programu. Pak bych se rád zaměřil kromě ekonomické roviny sociální péče také na její kvalitu. A ve spolupráci s resortem školství, s ministerstvem zdravotnictví, s kraji a se starosty bych se rád věnoval vyloučeným lokalitám. To považuji také za zásadní – je to palčivý problém.

Určitě mám zájem si Janu Maláčovou vyslechnout a navázat tam, kde na tom panuje shoda napříč celou politickou scénou.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Hrozí v Česku narušení sociálního smíru?
  • Co je třeba zlepšit v boji proti covidu-19?
  • A proč by Petr Fiala neměl podle Jurečky ustupovat Miloši Zemanovi?
sinfin.digital