Filip: Tolerování vlády ANO? Po Babišově otočce kvůli Ondráčkovi jsme na vážkách

ČTK, raz

06. 03. 2018 • 17:19

Komunisté si nejsou jistí, zda budou tolerovat vládu hnutí ANO. Reagují tak na odstoupení Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela komise pro kontrolu GIBS, na které tlačil i premiér v demisi Andrej Babiš. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa je po posledním vývoji KSČM na vážkách. Ne z důvodu programu vlády ANO, ale kvůli důvěryhodnosti partnera. 

Podobně už dříve mluvil i šéf sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik, který řeklm že šéf hnutí ANO Babiš si má rozmyslet, s kým chce vládnout. 

Kováčik s poukazem na to, že Babiš poslance ANO nejprve nabádal, aby Ondráčka volili, a potom obrátil, uvedl, že by se premiér v demisi měl zamyslet jak dál v jednání o nové vládě. „Jestli mu jde o to, aby nalákal ke spolupráci ODS a měli 103 hlasů, tak prosím, ať to řekne veřejně. KSČM z jednání odejde, nemusíme pracovat na těch programových změnách,“ uvedl. Je podle něj ale třeba domluvit se na tom na společném jednání, nikoli přes média.

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek se teď rozbouřené vody snaží uklidnit. Odstoupení Ondráčka podle něj vyjednávání mezi ANO a KSČM neovlivní. Faltýnek také odmítl, že by Ondráčkův odchod byl součástí nějakého politického obchodu mezi ANO a KSČM. Nechtěl předjímat, kdo by komisi mohl nově vést.

„My jsme rádi, že pan Ondráček se rozhodl k tomuto kroku, že jsme nemuseli přistupovat k jeho odvolávání,“ řekl novinářům. Očekává, že se nyní bude hledat shoda mezi politickými stranami, kdo komisi nově povede.

Petici proti zvolení Ondráčka podepsalo při pondělních protestech asi 14.000 lidí. Podle organizátorky demonstrace Lucie Kohoutové zhruba polovina podpisů pochází z demonstrace v Praze, kde odhadují organizátoři počet účastníků na 20.000.

SDÍLET