Google jako stroj na peníze. Tečou k němu miliardy, v Česku ale na daních opět zaplatil drobné

HalfPageAd-1

lup

15. 07. 2019 • 16:05

Internetový hegemon Google v Česku loni opět platil velmi nízké daně. Podle serveru Borovan.cz, který se odkazuje na výkaz zisků a ztrát tuzemské pobočky Googlu, se jednalo o pouhých devět milionů korun. O rok dříve to bylo osm milionů. Firma má přitom miliardové tržby.

Mobile-rectangle-3

Naplno se tak v praxi uplatňuje klička s irskou centrálou, kde globální firma – stejně jako řada dalších kolosů – přiznává kvůli příznivým podmínkám většinu svých tržeb.

Google svoji praxi opírá o to, že v Česku platí na daních právě tolik, kolik po něm vyžaduje nastavený systém. Podle webu Borovan.cz firma loni vykázala v tuzemsku tržby 311 milionů korun. To se rozchází s odhady částek, které Googlu platí české subjekty a které se pohybují v rozmezí 4-6 miliard korun. Ty ovšem společnost registruje v již zmíněné irské pobočce.

Jen pro srovnání: Seznam.cz (s vlastnictvím vyvedeným na Kypr) při loňských tržbách 4,5 miliardy zaplatil podle Borovan.cz zhruba 300 milionů korun, tedy přibližně 33krát víc než Google.

Zdanění internetových gigantů je v posledních měsících horkým tématem. Minulý týden podnikla viditelné kroky Francie, která kvůli absenci celoevropského řešení (blokovaného mimo jiné právě Irskem) rozhodla o mimořádné tříprocentní dani na internetové giganty. Ti by po zavedení nové daně, která má platit retroaktivně od začátku letošního roku, jen letos měli do státní kasy odvést zhruba 400 milionů eur.

SDÍLET

Billboard-bottom-1