Google zkolaboval, proč jste se nemohli přes hodinu připojit?

Populární internetový vyhledávač a další služby společnosti jako je pošta Gmail nebo server YouTube postihl mimořádně velký výpadek. Týkat se mohl velké části střední Evropy. V Česku služby nebyly pro řadu uživatelů dostupné zhruba dvě hodiny. Zdroje ze společnosti vyloučily hackerský útok nebo další zásahy zvenčí. Jednalo se podle nich o technickou závadu. Google naplno fungoval až po 21:15.

 

 

 

Pro řadu uživatelů malý šok. Google, který si kdekdo automaticky ztotožní s pojmem internet a který každodenně využívají miliony uživatelů, najednou prostě nebyl.

Server Downdetector monitorující výpadky velkých webů situaci Googlu po půl osmé zachycoval následujícím způsobem:

Google mapa

O půl hodiny později byla situace už na první pohled horší. Problémy se týkaly také uživatelů na Slovensku.

Google má výpadek

Podle mluvčí českého Googlu Alžběty Houzarové byly problémy technického charakteru. Vyloučila, že by za nimi stál zásah zvenčí například v podobě hackerského útoku. „O problému víme a pracujeme na jeho odstranění,“ řekla serveru Info.cz před osmou hodinou večer.

K normálu se situace začala vracet až po deváté hodině.

Jste bez Googlu? 3 alternativy, jak to přežít

Úplné výpadky Googlu a jeho služeb jsou výjimečné, nicméně občas k nim dojde. I když obyčejně mívají krátké trvání v řádu minut, dramaticky se projeví na internetovém „provozu“. Tak tomu bylo i tentokrát, protože zpomalení internetu registrovali i ti, kdo s Googlem v danou chvíli nepřišli do styku. Řada webů totiž může na pozadí využívat jeho služby, které ale v krizových okamžicích neběžely nebo fungovaly jen omezeně.

Kde se stala chyba?

Podle dosavadních poznatků se problém týkal DNS – systému, který má na starosti převod internetových adres zadávaných uživatelem na IP adresy, tedy unikátní číselné řetězce. Právě díky němu se lidem zobrazují požadované stránky.

Za pravděpodobnou příčinu to pro server Info.cz označil i odborník z pražské centrály projektu Galileo, odkud se řídí vesmírné projekty GSA. Tamní počítače fungují s vlastním DNS a výpadek je tedy nepostihl.

„Můžu potvrdit, že služby Googlu jsou nedostupné v Česku a na Slovensku,“ řekl večer serveru Lupa.cz Adam Golecký, technický šéf NIXu (sdružení pro vzájemné propojování sítí) Adam Golecký. Podle něj byl problém na straně Googlu. 

Přední poskytovatelé internetového připojení jako jsou společnosti O2 a UPC večer uváděli, že na jejich straně komplikace původ nemají. Někteří operátoři začali manuálně upravovat nastavení, což zřejmě pomohlo k rychlejšímu obnovení přístupu ke Googlu.

K výpadku se na Twitteru přihlásila bez bližšího vysvětlení skupina Phantom Squad, její tvrzení ale nelze konfrontovat s verzí Googlu, který zatím celou záležitost oficiálně nekomentoval. K možnosti, že by šlo o útok zvenčí, se ale večer stavěl skepticky.

Komplikace zaznamenal i systém elektronické evidence tržeb, uvedla Lupa s odkazem na údaje serveru Hlídač EET, který monitoruje rozhraní, s nímž komunikují pokladny obchodníků. „Přímá souvislost s výpadkem Googlu není jasně prokázána, ale časově se špička shoduje,“ píše Lupa. 

SDÍLET
sinfin.digital