Hamáček neměl jezdit na dovolenou. V kauze H-System ČSSD vyklidila terén, míní Škromach

Přestože si letitý místopředseda sociálních demokratů a jejich ministr ve třech vládách Zdeněk Škromach ještě pořád myslí, že byl vstup do vlády s trestně stíhaným premiérem pro ČSSD správným krokem, budí v něm postup nového vedení strany do jisté míry rozpaky. Dle svých slov očekával razantnější nástup sociálních demokratů do vlády, kritizuje personální složení ministrů i to, že se Jan Hamáček uprostřed léta uklidil na dovolenou. „U kauzy H-Systém by zcela jistě bylo potřeba, aby jako vicepremiér a ministr vnitra přerušil dovolenou a začal celou věc ihned řešit. Měl být u všech jednání podobně jako Andrej Babiš, který to ihned pochopil a celou kauzu šikovně mediálně prodává,“ říká Škromach v rozhovoru pro INFO.CZ.  

Ještě pořád si myslíte, že to byl dobrý nápad, aby šla ČSSD do vlády?

Jedna věc je být ve vládě. Myslím, že je standardní, pokud každá politická strana o účast ve vládě usiluje. Pouze ve vládě můžete svůj program realizovat, v opozici o něm můžete leda tak mluvit. Z tohoto pohledu si pořád myslím, že to byl správný tah. Pokud jde o personální obsazení, to už je věc jiná. Popravdě řečeno jsem očekával razantní nástup zkušených harcovníků, kteří se dokážou prosadit a budou umět náš program prodat. A kteří si dokážou poradit s tím, že po dlouhých letech nejsme ve vládě dominantní stranou, nýbrž malých koaličním partnerem.

Takže nadšený, pokud jde o vaše ministry a ministryně, příliš nejste? Co říkáte třeba na lapálii okolo ministerstva zahraničí?

Je to otázka konkrétní personální volby. A musím říct, že ani v sociální demokracii nepanuje v této věci příliš nadšení.

Hamáček chce policistům a hasičům přidat miliardu a půl, ČSSD žádá i plošné zvyšování platů ve veřejné sféře

sinfin.digital