Politiky čeká horké léto nad konsolidačním balíčkem. Vláda drží tempo tak, aby se nad ním o prázdninách střetla s opozicí

Vládní koalice zůstává navenek v zásadě jednotná v podpoře takzvaného konsolidačního balíčku, který má stabilizovat veřejné rozpočty. Zástupci jednotlivých stran na dotaz INFO.CZ shodně tvrdí, že dál platí, že žádné velké změny v materiálu nikdo dělat nebude - navzdory vyjádření, se kterým přišlo ministerstvo zahraničí vedené pirátem Janem Lipavským, který tvrdí, že konkrétně v jeho resortu se škrtat nedá.

„Ozdravný balíček jsme představili jako zástupci všech pěti koaličních stran po společném několikaměsíčním jednání. Jeho finální podoba povede ke zlepšení stavu veřejných financí. Další diskuzi jsme připraveni otevřít hlavně pro technické a zpřesňující úpravy.“ Tak zní odpověď předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba na otázku INFO.CZ, zda je vládní koalice ochotna v konsolidačním balíčku něco podstatného měnit.

I když se jednotlivé strany koalice v některých ohledech liší, podobnými slovy jako šéf poslanců TOP 09 to komentují i zástupci těch ostatních. Koalice tak drží pozici, že velké změny v balíčku provádět nebude, což je v kontrastu se slovy pirátského ministra zahraničí Jana Lipavského, který v podstatě prohlásil, že v jeho resortu není kde škrtat.

Existuje možnost, že kabinet Petra Fialy v něčem ustoupí a něco upraví, což připouští třeba STAN nebo Piráti, celkově ale nemíní ustupovat stávkové pohotovosti odborů, obstrukcím ve sněmovně, které avizuje opozice, natož nátlaku rozličných zájmových a lobbistických skupin. A že takových hlasů není zrovna málo…

Šéfka Sněmovny Pekarová Adamová: Konečná verze Ozdravného balíčku teprve vzniká

Především ODS, TOP 09 a KDU-ČSL mají totiž za to, že kdyby vláda začala ustupovat, začal by se celý plán drolit. Nic na tom nemění ani výrok ministra financí Zbyňka Stanjury, který v rozhovoru pro deník E15 připustil, že koalice v návrhu možná něco „nedomyslela“.

V rámci připomínkového řízení, které skončilo v pondělí a v jehož rámci se k plánu vyjádřila nejen jednotlivá ministerstva, ale také třeba kraje a obce nebo odbory, Hospodářská či Agrární komora, dorazilo bezmála šedesát připomínek. Ani ty ale jeho podobu dramaticky nezmění.

sinfin.digital