Höschl: Babiše mladšího vnímám jako oběť a je mi ho líto

Profesor Cyril Höschl se v rozhovoru pro Reflex vyjádřil k dění kolem Andreje Babiše mladšího. Autoritou známého psychiatra se totiž v posledních týdnech – v době politické krize – několikrát zaštítil premiér i prezident Miloš Zeman, který si ovšem Höschlův výrok jednoduše vymyslel. Profesor v rozhovoru popisuje situaci Babiše juniora a říká, že ho považuje za oběť celé kauzy, kterou odstartovala tajně pořízená nahrávka novinářů a následná reakce jeho otce.

Kdo české policii předal zprávu o zdravotním stavu Babiše mladšího?

Nemůžu být konkrétní. Řeknu to jinak: každý pacient si předem určí okruh osob, například matku nebo svého právního zástupce, jimž se smějí informace o jeho zdravotním stavu podávat, a stvrdí to podpisem. Pro policii pak takové vyjádření může převzít ona oprávněná osoba. Tak tomu bylo i v případě Babiše mladšího.

Takže kdyby policie požádala například o měsíc později, mohl už být stav Babiše mladšího natolik dobrý, že by mohl vypovídat? Ale tady jsme opět u střetu zájmů doktorky Protopopovové.

Vyloučit se to nedá a já nevím, o co policie žádala nebo nežádala. Rozhodně v době, kdy se měl udělat o Babišovi mladším skutečný znalecký posudek, byl pacient pro znalce nedostupný. Přesněji řečeno: někam odjel, takže tento posudek zůstal nedokončený, což jsou pro mě dodatečné informace z druhé ruky. Tady chci říct něco velmi důležitého: diagnóza sama o sobě neznamená omezení způsobilosti k právním úkonům. Proto se v relevantních případech vyžadují znalecké posudky, které mají posoudit rozsah nemoci.

Všechno svádíme na ruské agenty, potácející se Juncker ale Evropě škodí mnohem víc, říká Bašta

Myslíte tím to, že každá nemoc má škálu projevů – od mírné po horší?

Lze to tak říct. Důležité ale je, že každá nemoc má specifický vývoj. V médiích je hodně provětrávána například diagnóza bipolární porucha. S ní ale můžete celý život chodit do práce nebo nemusíte, to záleží na závažnosti, s jakou u vás probíhá. Rozhodně nesouhlasím s paušálním označováním té či oné nemoci jako něčeho, co má konstantní projevy. Neschopnost vypovídat na policii nebo u soudu s diagnózou XY se může týkat jen momentálního stavu. Jindy takový člověk může být plnohodnotným svědkem.

Marek Stoniš: Hyeny Babiš a Zeman zneužívají nemocného člověka ke svým hrátkám

Andrej Babiš mladší přitom odjel na Krym ve chvíli, kdy Parlament žádal o vydání Babiše staršího. A bylo známo, že bude trestně stíhaný i on.

Můžeme si myslet, že to bylo účelové, ale nedělá to na mě dojem, že v tom byl ten kluk vědomě. Osobně mi je ho líto a vidím ho jako oběť. Kdyby orgány činné v trestním řízení konaly, jak mají, nemusela se s chudákem synem kauza tímto způsobem vůbec vyvíjet.

Oznámení na novináře je jen hra na efekt. Velké tresty za nahrávku Babiše ml. nehrozí, vyhrává veřejný zájem

Co říkáte tomu, že se v posledních dvou týdnech veřejně omílají diagnózy pacientů?

Před pár dny u nás byla konference sto dvaceti pacientů z celé republiky a mnozí z nich říkali, že by jim bylo nepříjemné, kdyby někdo takto veřejně mával s jejich diagnózami, a tím je dále společensky stigmatizoval. Říkal jsem jim, že jim se to asi nestane, když jejich otec není premiér, ale bylo vidět, že jsou znejistělí, i když z našeho ústavu se tyto informace ven nedostaly, což mnozí ocenili. A já jsem na to hrdý. Ostatně nebylo to poprvé, co náš personál ustál veřejný tlak na prolomení soukromí prominentního pacienta.

Celý rozhovor s profesorem Höschlem a více o kauze Andreje Babiše mladšího si přečtěte v novém tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 29. litopadu.

Reflex 48/2018
SDÍLET
sinfin.digital