Hospody stále obcházejí EET. Finanční správa varuje, že konec „udavačského“ webu je nezachrání

05. 01. 2017 • 19:55

Finanční správa včera zrušila pro mnohé kontroverzní stránku, která si vysloužila název „udavačský“ web. Lidé na ní mohli nahlásit provozovny, které jim v rozporu s pravidly nevydaly účtenku. Za víc než měsíc poslali prostřednictvím formuláře 2 194 hlášení. Zavedení elektronické evidence tržeb provázely bouřlivé debaty a téma prakticky nebylo možné přehlédnout. V Česku je přesto stále řada hospod, které systém bojkotují.

Zrušení webu neznamená, že by nepoctiví podnikatelé mohli být klidnější. Kontroly probíhat budou. Finanční správa chce spoléhat na analýzu dosud zaslaných dat. Konec kontroverzního webu navíc neznamená konec „udávání“. „Občané nám standardně spontánně posílají různá oznámení (nejen k EET) poštou, elektronickou cestou nebo oznamují podněty osobně,“ napsala serveru INFO.CZ mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Podle úřadu elektronická evidence tržeb funguje velmi dobře a Finanční správa chce tímto krokem pouze odstranit marginalitu, aby „neoprávněně nedehonestovala celý úspěšný projekt“.

Na základě zaslaných dat už úřad vytipoval provozovny, které můžou být problémové. I přes velký humbuk, který zavedení novinek provázel, stále fungují i restaurace, jež tržby elektronicky vůbec neevidují. Finanční správa je varuje, že obcházení zákona nebude tolerovat donekonečna.

„Můžeme říci, že podnikatelé, kteří EET bojkotují, byť mají ze zákona povinnost evidovat, jsou přirozeně přednostně zájmem naší kontroly,“ uvedla Petlachová. Kontroly probíhají v terénu a souhrnné výsledky prvních prověrek úřad zveřejní do konce ledna.

Ministr financí Andrej Babiš, pro kterého je projekt EET stěžejní, přiznal, že problémem webu byla anonymita. Prohlásil, že o existenci takové stránky nevěděl a dozvěděl se o ní až v průběhu prosince. to rozporuje například lídr opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, podle něj web vznikl přímo na pokyn současného ministra financí, přestože Finanční správa se zdráhala.