Hrad se po svém omlouval Schapirovi; ministryni pobouřily nízké platy. Co dalšího se stalo v Česku?

Zatímco Spojené státy volily prezidenta a přitahovaly pozornost světa, v Česku premiér Sobotka nechával všechny v napětí, jaké změny udělá ve své vládě. O tom Info.cz píše jinde. Za zmínku ale stojí i další domácí události: prezident Zeman například oživil starý spor s americkým velvyslancem a Hrad nakonec musel přijít s omluvou. Projděte si stručný přehled toho, co se událo:

Zeman po zvolení Trumpa vystupňoval spor s americkým velvyslancem

 „Věřím, že vztahy se Spojenými státy se touto volbou dále zlepší a nebudou zatíženy některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat, a který se, jako téměř jediný z velvyslanců, ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě," řekl prezident republiky.

Česko-americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro

Premiér vymýšlel, jak osvěžit vládní „oranžovou sekci“

Tím krokem mnohé překvapil, mnohé naštval – hlavně v domovské ČSSD, které se nelíbí, že se s ní neporadil a výměnu „unavených“ ministrů oznámil dopisem. Po mnoha spekulacích se se Strakovou akademií loučí duo Němeček-Dienstbier. Naopak přicházejí ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a poslanec Jan Chvojka. O nováčcích více zde:

Němeček a Dienstbier ve vládě končí, nahradí je Ludvík a Chvojka

Zaměstnanců řetězce Albert se zastala Marksová

Michaela Marksová

Vězni v Česku dostanou náramky

Elektronické náramky pro vězně

Volných pozic je nejvíce od roku 2007

Nezaměstnanost zůstává relativně nízká: v říjnu jen 5,2 procenta. Nejnižší je v Plzeňském kraji, a to 3,4 procenta. Naopak nejvyšší je stále v Ústeckém kraji, i tam ale mírně klesla na 7,8 procenta. Problémem ovšem zůstává propojit volné pozice s nezaměstnanými. Jinými slovy: chybějí kvalifikovaní lidé. 

SDÍLET
sinfin.digital