Hrad zakázal oslavu režiséra Horkého v Jižních zahradách. Mynář tam narozeniny oslavit mohl

22. 08. 2017 • 00:42

Hrad nepovolil oslavu dokumentaristy Petra Horkého, která se měla konat v Jižních zahradách Pražského hradu. Horký na akci v místech oslavy padesátin hradního kancléře Vratislava Mynáře vybral stovky tisíc korun na internetu. Dnes ovšem v mailu přispěvatelům oznámil, že Hrad s akcí nesouhlasil.

Party se měla konat 9. září. Horký reagoval na slova hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, že v Jižních zahradách může slavit kdokoliv, kdo zaplatí pronájem zhruba 150.000 korun. Horký nakonec vybral téměř milion korun a oslavy, která měla být setkáním lidí, jímž vadí „papalášismus“, se mělo zúčastnit zhruba 500 lidí.

„Bylo mi nabídnuto, ať tam akci udělám, ale pro 150 lidí. Proč, když denně tam projdou tisíce turistů? Proč, když jsme se dohodli, že budeme všichni značeni cedulkou se jménem? Proč, když v případě kriminálního činu by asi kdokoli byl policií dohledatelný právě třeba přes Startovač (web, na němž vybíral peníze)? Proč když se na stejném místě už konaly akce s mnohem větším počtem účastníků?,“ ptá se Horký v mailu přispěvatelům.

Hrad mu rovněž nabídl jiná místa, kde by se oslava mohla konat. Termín 9. září byl už ovšem někde obsazený. Prostor mezi Míčovnou a Letohrádkem královny Anny odmítl, protože už je za Hradním příkopem a nemá s Ovčáčkovým tvrzením nic společného. Režisér nicméně stále zvažuje, že se setkání uskuteční na jiném místě, nebo věnuje vybranou částku na charitu. „Díky a zdravím s překvapeným pozdravem: Hrad si dává vlastní gól!“ poděkoval přispěvatelům.