Husité znovu táhnou. Čornejův Žižka je bestseller, Tábor chystá obří oslavy 600 let existence

26. 01. 2020 • 07:30

Před 600 lety naplno propukly husitské války. Patrně i toto jedinečné jubileum přitahuje ke středověkým dějinám další zájemce. Monografie Petra Čorneje Jan Žižka, která patřila ke knižním událostem loňského roku, se už díky skvělým prodejům řadí mezi bestsellery. V sobotu večer měla v pražském Divadle Komedie premiéru Husitská trilogie. Po celý letošní rok pak bude husitství „oživovat“ město Tábor, které slaví výročí 600 let od svého vzniku.

Kniha historika Petra Čorneje Jan Žižka, která vyšla loni na podzim, má sice téměř 900 stran a stojí 790 korun, přesto se skvěle prodává. Podle Českého rozhlasu existuje už 11 tisíc jejích exemplářů, zájem čtenářů si totiž vyžádal už druhý dotisk.

Husitství nás zkrátka i po šesti stech letech pořád, nebo možná spíše znovu, zajímá. Snad jinak než v dobách Aloise Jiráska či Zdeňka Nejedlého, doufejme, že méně propagandisticky, reálněji a bez romantických příkras. Alespoň tedy v odborné literatuře. Čerstvou novinkou je pak kniha editorů Pavlíny Cermanové a Pavla Soukupa Husitské re-formace s podtitulem Proměna kulturního kódu v 15. století, kterou vydalo tento týden Nakladatelství Lidové noviny.

Tvrzení o absenci příkras a „romantiky“ spíše neobstojí v chystaném velkofilmu Petra Jákla Jan Žižka s anglickým názvem Medieval, tedy Středověk. Jeho premiéra se však pravděpodobně posouvá, na Česko-Slovenské filmové databázi už se změnil rok uvedení z původně plánovaného letoška na rok 2021. Na filmu se jako poradce podílel rovněž profesor Jaroslav Čechura, který se nikdy nebál kontroverzí. Svědčí o tom ostatně třeba i název jedné z jeho knih: Sex v době temna.

Premiéru si oproti tomu včera večer odbylo představení Divadla Komedie Husitská trilogie (Jan Hus, Jan Žižka, Jan Roháč) s podtitulem Divadelní archeologie podle Aloise Jiráska.

„Jevištní koláž z her Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč jako obraz cesty od ideálu k politice a od politiky k terorismu. Od národního uvědomění k bratrovražedné občanské válce. Od teologických rozprav k apokalyptickým vizím. Svou rezonancí nebývalý a neopakovatelný příběh husitského hnutí byl celých šest století opakovaně zkreslován, každá generace a politická garnitura si přetvářela mýtus podle svých zájmů. Divadelní komprimát velkolepé Husitské trilogie Aloise Jiráska je pokusem o kreativní a přitom i kritickou konfrontaci s jedinečnou kapitolou českých dějin“ zní oficiální anotace představení, za nímž stojí Lukáš Brutovský a Miro Dacho.

Po celý rok se budou husitství s různou intenzitou věnovat v Táboře, jak se dočteme například v Táborském deníku. Vedle různých místních akcí, třeba červnových Husitských dnů či zářijového hudebního festivalu Žižkův vraždící palcát, vyjde také kniha místních historiků Zdeňka Vybírala a Jakuba Smrčky Tábor. O městě a pevnosti. Česká televize pak připravuje dokumentární snímek Tábor - sen, město symbol, kterým nebude provázet nikdo jiný, než herec Miroslav Táborský.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.