I Slovensko má lepší pozici. Česko šance na silné portfolio v Bruselu nemá, tvrdí politolog

HalfPageAd-1

Nguyen Thuong

22. 07. 2019 • 23:00

Česko může nabídnout do Evropské komise dvě kandidátky, napsal v neděli na Facebooku premiér Andrej Babiš. Podle ministra životního prostředí by to vedle stávající eurokomisařky Věry Jourové mohla být i europoslankyně a nově zvolená místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. Babiš by chtěl pro Česko silné portfolium, politolog Jan Kovář z Ústavu mezinárodních vztahů však pochybuje, že se mu to podaří.

Mobile-rectangle-3

Země V4 nemají po dlouhé době žádné zastoupení ve vrcholných pozicích v evropských institucích. Může to hrát roli při rozdělování portfolií?

Předsedkyně komise řekla, že se to bude snažit vyvažovat podle regionálního zastoupení, protože střední a východní Evropa nebude mít v klíčových pozicích v EU žádné zastoupení. Dá se tedy předpokládat, že co se týká rozdělení portfolií i místopředsednických funkcí, bude budoucí předsedkyně brát v potaz i geografii.

Teď je otázka, na které země to padne. Poláci, Právo a spravedlnost, byli například jediní z konzervativců, kteří von der Leyenovou ve volbě podpořili. Zatímco třeba ODS a další strany v konzervativní frakci ji nepodpořily. Myslím si, že to Polsko dělalo částečně i kvůli strategickým věcem.

Neřekl bych, že Česká republika má ze zemí střední a východní Evropy v současnosti nejlepší pozici pro získání nějakého silného portfolia. Protože tam se hraje i o takové malé věci, jako kdo koho kdy podpořil. Poláci a Maďaři mají dlouhodobě problém kvůli právnímu státu, byť jsou Poláci trochu diplomatičtější. Česká republika také nemá úplně skvělou pozici. Rozhodně horší než třeba Slovensko. Já si nemyslím, že je nějaká obrovská šance na silné portfolio.

Takže z V4 má největší šanci získat silnou pozici Slovensko? Nepoškozují Česko i kauzy premiéra Babiše?

Já si popravdě myslím, že do těch kauz nebude chtít Ursula von der Leyenová v tuto chvíli příliš zatahovat. Slováci jsou členský stát eurozóny, jsou hlouběji integrovaní, ta pozice v jádru unie je posiluje. Sice jsou taky stěžovatelé, kteří vědí, co nechtějí, ale kolikrát nevědí, co chtějí. My jsme ale v tomhle směru ještě o něco napřed.

Více si přečtěte na webu E15.cz.

SDÍLET

Billboard-bottom-1