I ve druhém kole bude vysoká účast. A ať to počítám, jak to počítám, Babiš má k výhře dost zavřené dveře, říká Buchtík

Sociolog a ředitel agentury STEM Martin Buchtík v rozhovoru pro INFO.CZ glosuje výsledky prvního kola prezidentské volby a především odhaduje, jak by to mohlo dopadnout v kole druhém. Předpokládá přitom, že opět dorazí hodně lidí. A pokud se tak skutečně stane, má podle něj Andrej Babiš k výhře dost zavřené dveře.

Andreje Babiše volilo v prvním kole prezidentských voleb téměř dva miliony lidí – je to o půl milionu víc, než kolik volilo hnutí ANO před rokem a čtvrt ve sněmovních volbách. Je to pro vás překvapení?

Takto vysoké číslo jsem nečekal, myslím ale, že to překvapení není zase tak obrovské, protože jsme například věděli, že při nízkém zisku Jaroslava Bašty vezme část voličů SPD. Zcela jistě bral také od voličů Josefa Středuly. A ve druhém kole určité obdrží přes čtyřicet procent hlasů – umím si představit, že ho bude volit přes 2,5 milionu lidí.

Jaké je socioekonomické rozložení voličů – kde většinově uspěl spíše Petr Pavel a kde Andrej Babiš?

Jsou tam určité tendence, rozhodně to ale není tak, že pokud má Andrej Babiš dlouhodobě základnu u lidí v důchodovém věku, tak že by ho volili úplně všichni. Tak to není ani omylem, současně ale platí, že tam ten trend existuje. 

Petr Pavel byl naopak před prvním kolem nejsilnější mezi lidmi v produktivním věku a ve druhém kole si pravděpodobně převezme větší část mladších voličů, kteří volili Danuši Nerudovou. Těch ale není příliš mnoho – jde o slabší populační ročníky, navíc jde o lidi, kteří nechodí vždy k volbám. A pokud jde o regionálně rozloženou podporu, je to podobné jako u hnutí ANO – Babiše volili lidé spíše z menších obcí, především jde o široké pásy v příhraničních oblastech.

Pokud se na něčem shodne část voličů SPD s voliči TOP 09, je to nepřijatelnost Andreje Babiše.

Často jde o místa, kde standardně hnutí ANO o voliče soupeří s SPD, a bude zajímavé sledovat, jak se právě v těchto oblastech bude Andreji Babišovi dařit, protože pro část voličů SPD je naprosto nepřijatelný. Pokud se na něčem shodne část voličů SPD s voliči TOP 09, je to nepřijatelnost Andreje Babiše.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaká bude účast ve drhém kole?
  • Kdo jsou voliči Pavla a Babiše?
  • Kde mohou oba kandidáti brát nové voliče?
  • A proč to má Andrej Babiš o dost složitější?
sinfin.digital