Jakou knihu si vybrat do lockdownu? Podívejte se, co právě čtou autoři INFO.CZ

Lockdown znamená nejen omezení, ale také prostor pro řadu činností, na které třeba za běžných okolností nemáme čas. Jednou z nich je i četba, a protože na INFO.CZ čteme velmi rádi a často, rozhodli jsme se spustit nový newsletter, který se věnuje výhradně knihám. Takže pokud chcete vědět, co čtou autoři INFO.CZ a co stojí za pozornost, je právě pro vás. Výjimečně vám jej ukážeme dále v článku. Newsletter nese název 500 znaků - každý z autorů má na představení knihy skutečně jen 500 znaků.

Michal Půr čte knihu od Aimena Deana – Nine Lives

Tuhle knihu bych si asi normálně nekoupil. Dostal jsem ale tip na skvělý podcast Conflicted, který se věnuje zejména mezinárodní politice. V něm vystupuje bývalý džihádista a následně agent MI6 Aimen Dean. Pohled na světové dění očima účastníka bojů v Bosně, Čečensku či v Afghánistánu má rozhodně něco do sebe. Podcast vychází z Deanovy knihy a její koupě proto byla nutnost. Dobrá zpráva je, že je to kniha svižná, čte se jedním dechem. Špatné pro někoho může být, že není k sehnání v češtině.

Jan Januš čte Čarostřelce od Jana Horníčka

Píše se rok 1789 a nesourodá dvojka složená z bývalého jezuity a doktora a právníka v jedné osobě prošetřuje v zasněžených Jizerských horách podivnou loupež v kostele. Dostane se při tom na stopu proradného opata, utajované zednářské lóže i propruských separatistů. A také zjistí, jak k nám díky Švédům a třicetileté válce doputovaly lyže. Konec nic moc, ale atmosféra vynikající a kniha dostala i Literární cenu Knižního klubu. Možná tak otevírá novou a zajímavou sérii „nebrakových“ historických detektivek.

Martin Kovář čte knihu Jak přejít řeku od Václava Cílka

Pro nás, kteří jsme tak říkajíc vyrostli na jeho geniálních knížkách Krajiny vnitřní a vnější (2002) a Makom: Kniha míst (2004), je Cílkův nejnovější text Jak přejít řeku autorským návratem do těchto „dávno ztracených časů“. Prakticky všechno kolem nás se od té doby dramaticky proměnilo, Cílek ale píše pořád stejně dobře. Jeho úvahy o světě jsou navýsost aktuální, svým způsobem varovné, aniž by ale vyvolávaly paniku, a zároveň hladící po duši. Přesně taková četba, jakou v dnešních dnech potřebujeme.

Marek Kerles čte knihu Pohlaď Huga po hlavě od Petra Soukupa

Pohlaď Huga po hlavě. Takový je název knihy, kterou nedávno ve svém vlastním nákladu vydal českobudějovický fyzioterapeut a myslitel Petr Soukup. A já ji přečetl jedním dechem. Autor přichází s unikátní myšlenkou: Popisuje život jako určitý druh hry, kterou každý z nás hraje se svým vlastním egem (zvaným v knize Hugo). A právě na tom, kdo momentálně v této hře vítězí, závisí v mnoha ohledech i fyzický a psychický stav konkrétního jedince. Protože pokud člověk přistoupí na to, že je skutečně součástí hry, může ji výrazně ovlivňovat ve svůj prospěch.

Jan Palička čte Troubled Blood od Roberta Galbraighta

Dnes už není tajemstvím, že pod pseudonymem R. Galbraith se skrývá autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová. V pátém díle detektivní série Cormoran Strike vyšetřuje 40 let starý nevyřešený případ zmizení mladé doktorky. Novince se dostalo pozornosti i od progresivních aktivistů, kteří ji označili za transfobní. Snad moc nevyzradím, když vám řeknu, že transfobní není. Naopak v osobě zmizelé doktorky nese jasně feministické poselství na 900 stránkách, které se čtou překvapivě rychle.

SDÍLET
sinfin.digital