Je tu stereotyp, který z Ostravy dělá horší místo k životu, než skutečně je. Musíme přitáhnout mladé a těžit můžeme i z milionů Poláků za hranicemi, říká nový primátor

Nedávno zvolený primátor Ostravy Jan Dohnal z ODS v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje peripetie okolo vzniku nové koalice. Přiznává, v čem chce navázat na vedení města jeho předchůdcem Tomášem Macurou a co by chtěl dělat přece jen jinak. „Tady byl dlouho kladen důraz hlavně na rozvoj centra Ostravy. Sice tomu rozumím, ale v Ostravě žije asi 200 tisíc lidí na sídlištích, a my se musíme postarat i o ně. To město se zkrátka musí rozvíjet rovnoměrně,“ říká a dodává: Nejsme žádná černá díra, jak to vypadá z médií.

Neustoupili jste při vyjednávání o koalici až příliš? Máte sice primátora, současně má ale SPOLU v radě výraznou menšinu – pouze dva radní z jedenácti…

Hráli jsme s tím, co jsme měli v ruce. Když se podíváte, jak vyjednávání o koalici skončilo po volbách, zjistíte, že rada byla sestavena tak, že hnutí ANO v ní mělo většinu. Tou hlavní změnou dneska je, že ANO už tuto většinu nemá. Koalice se navíc rozšířila o hnutí Ostravak a Starosty pro Ostravu. A je logické, že když se rozšiřuje koalice, tak její původní strany musí slevit z nároků. Takže nejen my, ale také hnutí ANO šlo početně dolů, a pokud jde o nás, přišli jsme o jednoho náměstka.

Váš předchůdce Tomáš Macura původně avizoval, že odstoupí do půl roku. Proč to nakonec bylo jinak?

Bylo to trochu jinak. Původně to bylo myšleno tak, že koalice zůstane stejná, pouze dojde k výměně na postu primátora. A Tomáš Macura měl zůstat v hnutí ANO. Jenomže v mezičase z ANO odešel a založil nový klub zastupitelů. Byla to vnitrostranická záležitost ANO.

My jsme celou dobu říkali, že budeme respektovat jejich personální nominace. To znamená, že když Macura říkal, že skončí do půl roku, ještě nepředpokládal, že se klub hnutí ANO bude štěpit.

Z části je tady zažitý stereotyp, který z Ostravy dělá horší místo k životu, než jaká je skutečnost. Ostrava není žádná špinavá černá díra, jak nás často prezentují média.

Následně ho de facto vyhodili, což celou situaci urychlilo. Já jsem do té doby tvrdil, že koalici chceme udržet, jenže to mohlo platit jenom do momentu, kdy jsme měli 28 mandátů – a tedy většinu v radě města. Jinak řečeno, někdy v polovině března ztratila tehdejší koalice většinu, a v ten moment začalo vyjednávání o novém uspořádání.

Ze začátku se situace jevila tak, že preferujte pokračování spolupráce s Tomášem Macurou a jeho lidmi…

Pokud bych to zjednodušil, tak platí, že Tomáš Macura byl z hnutí ANO vyhozen kvůli tomu, že v prezidentských volbách podpořil Petra Pavla, což byl i náš kandidát. Touto optikou viděno by bylo logické, kdybychom se domluvili právě s Tomášem Macurou. Nicméně se prostě ukázalo, že to početně nevychází, protože s ním do koalice kromě nás a Pirátů nikdo jiný nechtěl jít. A my se v tomto bloku nebyli schopni dopočítat většiny.

Politické strany v Česku přestaly generovat lidi i myšlenky. Přestaňme si říkat, že něco nejde, říká Ivan

Takže mi naznačujete, že tím problémem byly vztahy mezi Tomášem Macurou a lídrem hnutí Ostravak?

A také Starostů, protože oni v průběhu vyjednávání uzavřeli s hnutím Ostravak společný blok. A v momentě, kdy řekli, že do toho s Macurou nepůjdou, a já musím říct, že ty příkopy byly hodně hluboké, tak bylo jasné, že musíme hledat jinou variantu.

Nemůže vás v očích vašich voličů poškodit, že jste šli do koalice s hnutím ANO?

Ale my jsme tady byli s hnutím ANO v koalici už několik volebních období. To je prostě realita, která vychází z volebních výsledků. ODS tady zkrátka aktuálně nemá takovou podporu, aby dokázala sestavit koalici bez hnutí ANO. Navíc si musíme říct, že to v komunální politice funguje přece jenom jinak než na centrální úrovni. Tady všichni chceme zhruba to samé: aby se město rozvíjelo. Koalice s ANO tady dlouhodobě funguje.

Za sebe mohu říct, že když vypustím extremisty, tedy komunisty a SPD, tak jsem se všemi ostatními schopen mluvit, se všemi se cítím být na stejné lodi. Tomáš Macura byl roky v hnutí ANO, teď odešel a já chápu, že by náš volič preferoval, abychom šli do koalice právě s ním. Ale prostě to nevycházelo, a navíc mi tam chybí i případná kontinuita do dalších období. Nezanedbatelný fakt je, že v největších městských obvodech spolupracujeme rovněž právě s hnutím ANO.

sinfin.digital