„Jde proti poctivým podnikatelům.“ Hospodští kritizují Babiše za změny v EET

Ministr financí Andrej Babiš na poslední chvíli navrhuje změny v elektronické evidenci tržeb a kritika kvůli tomu zní nejenom od premiéra. Ty, kterých se výjimky týkají, ministr potěšil. U mnohých je tomu ale naopak: Asociace hotelů a restaurací v prohlášení uvedla, že zamýšlené úpravy jdou proti poctivým podnikatelům.

Navrhované změny se velmi nelíbí těm, kterých se zavedení elektronické evidence tržeb týká v první vlně. Restauratérům nejvíce vadí návrh, který by umožňoval podnikatelům, kteří mají tržby do 250 tisíc korun, zažádat o výjimku. Asociace hotelů a restaurací ČR bude už zítra rozhodovat o konkrétních krocích, které chce v této souvislosti podniknout.

„Podnikatelé, které zastupujeme od počátku, podporovali EET jako nástroj k narovnání podmínek na trhu, které musí být stejné pro všechny. Výjimky, vytvořené výkladem již schváleného zákona, jdou proti všem poctivým podnikatelům,“ ohradili se ostře zástupci asociace proti navrhovaným změnám.

Asociace kritizuje opakované úpravy schváleného zákona o EET. Podle nich se jedná o diskriminaci na trhu a jakákoli maximální hranice tržeb prý otevírá další cesty pro obcházení daňových povinností. Nelíbí se jim ani chaos, který ohledně narychlo zvažovaných změn vznikl. 

Soumrak venkovských hospod? Podle pivovarů jich stovky končí

 „Pokud nebude chtít někdo platit daně, pak udělá vše pro to, aby prokázal, že nedosáhne na stanovenou hranici 250 tisíc korun v tržbách. Pokud se bude chtít vyhnout, alespoň částečně evidenci, pak zahájí i stánkový prodej. Za těchto podmínek ztrácí EET svůj původní smysl a tím i naši podporu,“ uvedla asociace.

Ministr Babiš na poslední chvíli navrhnul kromě zmíněných úprav pro drobné živnostníky také úlevy pro e-shopy. Kvůli tomu projekt EET znovu napadla opozice, která navrhuje i jeho úplné zrušení. Vicepremiér se také dostal do sporu s premiérem, který jeho kroky označil za neprofesionální. Přes víkend změny vyhodnotí premiérovi poradci, vláda se jimi bude zabývat v pondělí.  

SDÍLET
sinfin.digital