Jednoznačný výklad: Prezident Babiše odvolat musí, tvrdí ústavní právníci

Po dnešní schůzce prezidenta Miloše Zemana s vicepremiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, Zeman podle tiskového prohlášení Hradu konstatoval, že návrh na odvolání Andreje Babiše „je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany“. Podle ústavních právníků ale prezident jinou možnost nemá – nelze totiž nadřazovat koaliční smlouvu ústavě, a pokud by Zeman návrhu odvolat Babiše nevyhověl, je na stole ústavní žaloba senátu. 

„Koaliční smlouva je vnitřní dohoda politických stran, které ji uzavřely, kdežto ústava je nejvyšší obecně závazný předpis. Těžko se mohou jiní ústavní činitelé, kteří nejsou vázaní koaliční smlouvou, na ní odvolávat,“ řekl pro INFO.CZ ústavní právník Václav Pavlíček.

Že Zeman nemá jinou možnost, než ministra financí odvolat, potvrzuje i expert na ústavní právo Jan Kysela. „Prezident republiky se pohybuje v rámci vztahů vymezených ústavou a je jasné, že předseda vlády je de facto ten, který určuje, kdo ve vládě zůstane a kdo nezůstane. Pakliže předseda vlády využije své ústavní kompetence navrhnout odvolání člena vlády, tak tomu prezident republiky musí vyhovět,“ řekl pro INFO.CZ Kysela.

Je tu epidemie rakoviny, způsob našeho života je rakovinotvorný, říká doktor Jan Hnízdil

Jestli je návrh na odvolání Babiše v rozporu s koaliční smlouvou, je podle právníků relevantní pro předsedu vlády, nikoliv pro prezidenta Zemana. „Je to něco, o co se nemá starat prezident republiky, protože on účastníkem toho koaličního ujednání není. Takže je to argument pravdivý v logice politických vztahů, ale zcela bezvýznamný z hlediska vztahů ústavních,“ vysvětluje Kysela.

„Pokud by prezident republiky návrhu nevyhověl, pak dojde k jasnému a zřetelnému porušení ústavy, navíc v ustanovení, které je velmi významné. Jedná se o jedno z těch kardinálních, centrálních ustanovení politické části ústavy. Takže pokud by to prezident udělal, nebylo by to v uvozovkách jen tak nějaké porušení ústavy, ale skutečně hrubé porušení ústavního pořádku, což může být důvodem k podání ústavní žaloby,“ říká Kysela s tím, že je ústavní žaloba senátu jediným sankčním mechanismem, který je pro prezidenta republiky v ústavě nastavený. „Žaloba senátu sice má složitý mechanismus spuštění, to ale neznamená, že by se o něm nedalo mluvit,“ dodává Kysela.

Premiér Sobotka vyzval prezidenta Zemana, aby respektoval ústavu

„Nabízí se tedy, aby předseda vlády vedl s prezidentem kompetenční spor před Ústavním soudem, jakkoliv by ten spor byl divný v tom směru, že je nepochybné, že má prezident republiky povinnost předsedovi vlády vyhovět a Ústavní soud by neřekl nic jiného,“ říká Kysela s tím, že v tomto případě  je výklad ústavy očividný. 

SDÍLET
sinfin.digital