Vypnutý plyn je černou můrou pro český průmysl. Některé firmy už stěhují produkci mimo Evropu, říká Gavor

Zdražování energií nekončí, varuje v rozhovoru pro INFO.CZ výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Uvažované zestátnění elektráren ČEZ považuje za dobrý krok a vyjadřuje lítost nad tím, že podobný záměr před pěti lety vláda Andreje Babiše nedotáhla do konce. Případné úplné zastavení ruských dodávek plynu označuje za černou můru nejen pro český průmysl. A zatímco svět svírá nejistota ohledně budoucnosti energií, firmy na nastalou situaci už reagují. „Řada podniků již přemýšlí, i bez přerušení dodávek ruského plynu, kam přesunout energeticky náročnější výrobu,“ upozorňuje Gavor. 

Ceny energií rostou, zákazníkům se zvyšují zálohy. Můžeme podle vás očekávat, že s podzimem a s tím, jak mnoha domácnostem skončí fixace, přijde problém takového rozsahu, že vláda bude nucena reagovat a lidem nějakým způsobem pomoct?

Ano, bezpochyby. Kromě již ohlášených cílených forem pomoci sociálně nejohroženějším skupinám prostřednictvím úřadů práce bude bohužel nutné přistoupit i k plošným úlevám. Ministerstvo průmyslu a obchodu v současnosti ladí návrh, který by přinesl finanční podporu prakticky všem odběratelům energií. Lidé zaplatí méně dodavatelům, kterým to následně bude finančně kompenzovat stát.

Takže půjde o nějakou plošnou kompenzaci, která lidem uleví od nejhoršího, ale projeví se na výši státního dluhu? Bude dávka upravena tak, aby nejvíce pomohla nejchudším?

Bohužel při každé pomoci ze strany státu je nutné vážit, co má vyšší prioritu: na jedné straně co nejvíce brzdit státní dluh a šetřit rozpočet, nebo na druhé straně pomoc obyvatelstvu a podnikům v obtížné situaci. Bohužel energetická krize dospěla do takových rozměrů, že i vhodná forma plošné pomoci má své opodstatnění. Připravovaná dávka proto nebude pouze pro nejchudší.

Hrozí v případě plynu či elektřiny i násobná skoková zdražení?

S výjimkou dobíhajících fixací již dnes všichni platíme zhruba dvojnásobek toho, na co jsme byli zvyklí před rokem. Postupně se koncové ceny dorovnávají na ty velkoobchodní a další výrazná zdražení tak budou hlásit všichni dodavatelé.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak dopadne Green Deal?
  • Co vám už teď stát nabízí, pokud přemýšlíte o domácí fotovoltaice?
  • Jak by vypadal český průmysl po náhlém zastavení dodávek ruského plynu?
sinfin.digital